Από το… 1-1 στο 2-0 και έπειτα «τριάρα»

February 22, 2020

Η 27η αγωνιστική της Premier League συνεχίστηκε με τέσσερα απογευματινά παιχνίδια και σε αυτά τρεις γηπεδούχοι προχώρησαν με νίκη και δύο ομάδες συμβιβάστηκαν παίρνοντας από ένα βαθμό.

Νωρίτερα: Η Chelsea έβαψε μπλε το ντέρμπι με την Tottenham

Σημαντικές νίκες που τις απομάκρυναν περισσότερο από τα κάτω στρώματα πέτυχαν Southampton, Crystal Palace και Burnley, με την τελευταία να είχε τη βοήθεια του VAR σε μια σημαντική φάση. Οι “clarets” προηγούνταν με ένα γκολ και η Bournemouth ισοφάρισε σε 1-1, αλλά τελικά το γκολ ακυρώθηκε και δόθηκε πέναλτι για χέρι στην αρχή της φάσης, με το σκορ τελικά να γίνεται 2-0.

Burnley – Bournemouth 3-0

Έφτασε τους 39 βαθμούς η Burnley με τη νίκη της, αφήνοντας τα «κεράσια» στους 26 και μόλις στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Τρεις διαφορετικούς σκόρερ είχαν οι νικητές, ανοίγοντας το σκορ στο 53′ με τον Matej Vydra και διπλασίασαν τα τέρματα τους οκτώ λεπτά μετά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Jay Rodriguez. Ενδιάμεσα ακυρώθηκε γκολ του Harry Wilson, ενώ οι φιλοξενούμενοι είδαν και στο πρώτο ημίχρονο γκολ του να ακυρώνεται με το VAR. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με γκολ του Dwight McNeil στο 87′.

Southampton – Aston Villa 2-0

Νίκη που την ανέβασε στους 34 βαθμούς πέτυχαν οι «άγιοι», με την αντίπαλο τους να είναι μόλις ένα βαθμό πάνω από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό. Με προβολή στο 8ο λεπτό ο Shane Long άνοιξε το σκορ και στις καθυστερήσεις του δεύτερου μέρους ο Stuart Armstrong διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Crystal Palace – Newcastle 1-0

Το γκολ του Patrick van Aanholt με απευθείας εκτέλεση φάουλ ακριβώς με τη συμπλήρωση 44 λεπτών έκρινε την αναμέτρηση. Ήταν το 20ο γκολ του Ολλανδού στην Premier League και από το 2015 που σκόραρε το πρώτο του κανείς άλλος αμυντικός δεν πέτυχε περισσότερα. Οι «αετοί» ξεπέρασαν τη σημερινή αντίπαλο τους στη βαθμολογία με το «τρίποντο» που πήραν.

Sheffield United – Brighton 1-1

Δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο σημειώθηκαν στο παιχνίδι και ήταν τα μοναδικά, με τις δύο ομάδες να μένουν στην ισοπαλία. Ο Enda Stevens στο 26′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και οι «γλάροι» ισοφάρισαν με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με σκόρερ τον Neal Maupay. Σημαντικός βαθμός για τους φιλοξενούμενους στη μάχη που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία, ενώ για τις «λεπίδες» οι απώλειες είχαν ως αποτέλεσμα την απομάκρυνση τους στο -4 από την τετράδα.