Ο Lloris την έσωσε από τα χειρότερα…

February 20, 2020

Ήττα στην έδρα της με σκορ 1-0 από τη Leipzig στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «16» του Champions League γνώρισε η Tottenham, αλλά θα πρέπει να νιώθει τυχερή που δεν δέχθηκε περισσότερα γκολ. Ο Hugo Lloris έσωσε σε αρκετές περιπτώσεις τη Λονδρέζικη ομάδα και το μόνο τέρμα που δέχθηκε ήταν από την άσπρη βούλα. Πλέον οι «πετεινοί» καλούνται σε τρεις βδομάδες να κυνηγήσουν την ανατροπή στη Γερμανία εάν θέλουν να συνεχίσουν στη διοργάνωση.

Σκόρερ του τέρματος που έκρινε την αναμέτρηση ήταν ο Timo Werner, ευστοχώντας από το σημείο του πέναλτι στο 58ο λεπτό. Την παράβαση έκανε ο Ben Davies στον Konrad Laimer, σε μια φάση που δεν χρειάστηκε καν το VAR αφού ήταν καθαρό φάουλ. Σημειώνεται πως MVP ψηφίστηκε ο τερματοφύλακας των «πετεινών», που κράτησε ζωντανή την ομάδα του για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς η Atalanta επικράτησε 4-1 της Valencia στην Ιταλία. Η ομάδα του Μπέργκαμο προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με τον Hateboer και διπλασίασε τα τέρματα της στο 42′ με τον Ilicic. Στο 57′ ο Freuler ανέβασε περισσότερο το δείκτη του σκορ για τους γηπεδούχους και πέντε λεπτά μετά ο σκόρερ του πρώτου γκολ βρήκε πάλι δίχτυα δίνοντας προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στην ομάδα του. Το μόνο που κατάφεραν οι «νυχτερίδες» ήταν να μειώσουν με τον Cheryshev στο 66′.