Επιτέλους, νίκη μετά από 45 μέρες!

February 16, 2020

Πιο δύσκολα από ότι υποδηλώνει το τελικό 4-0 (0-0 ημίχρονο) κέρδισε την Newcaslte στο “Emirates” η Arsenal, η οποία σκόραρε δύο φορές από δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην μόλις 7η της νίκης σε συνολικά 26 παιχνίδια πρωταθλήματος!

Αυτό φυσικά δεν έχει καμία σημασία, αφού το μοναδικό που είχαν στο μυαλό τους οι ποδοσφαιριστές του Mikel Artera ήταν να βάλουν τέλος στο αρνητικό σερί και να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στην Premier League μετά την Πρωτοχρονιά και τέσσερις σερί ισοπαλίες!

Η νίκη των «κανονιέρηδων» είχε έντονο… γαλλικό χρώμα, αφού Pepe και Lacazette (ήρθε από τον πάγκο) σκόραραν από μία φορά και μοίρασαν και από μία ασίστ (για τους Aubameyang και Ozil αντίστοιχα). Για τον Lacazzette μάλιστα ήταν το πρώτο του γκολ στην φετινή σεζόν μετά από σχεδόν δυόμιση μήνες (από 5 Δεκεμβρίου)!

Στα αξιοσημείωτα φυσικά το γκολ του Ozil στις καθυστερήσει του αγώνα, πρώτο του στη φετινή Premier League!

Με τη νίκη της η Arsenal έφτασε τους 34 βαθμούς, παραμένει όμως μακριά από την 4η Chelsea (41), η οποία έχει και παιχνίδι λιγότερο (αύριο με Man Utd).

Η Newcalste αντέδρασε μετά τα δύο γκολ που δέχτηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης (54′ και 57′), είχε δοκάρι με τον Allan Saint-Maximin για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, στο τέλος όμως έφυγε με μια βαριά ήττα. Εξακολουθεί να πάντως κρατά την τύχη της στα δικά της χέρια, αφού παραμένει στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού.