«Απόδραση» με… οδηγό το Son

February 16, 2020

Συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές φάσεις και πέντε γκολ διεξήχθη στο “Villa Park” στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής στην Premier League. Η Tottenham κέρδισε με 3-2 την Aston Villa με το νικητήριο γκολ να σημειώνεται στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Με του τρεις βαθμούς οι «πετεινοί» ανέβηκαν στους 40 και είναι μόλις στο -1 από την 4η Chelsea που δίνει ντέρμπι αύριο απέναντι στη Man Utd. Στο +1 πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού έμειναν οι γηπεδούχοι, που έχασαν μέσα από τα χέρια τους έναν πολύτιμο βαθμό.

Από τα πόδια του Toby Alderweireld επιτεύχθηκαν τα δύο πρώτα γκολ της αναμέτρησης, αλλά το ένα σημειώθηκε στην εστία της ομάδας του. Ο Βέλγος διεθνής αμυντικός σημείωσε αυτογκόλ στο 9ο λεπτό, αλλά ισοφάρισε στο 27′ με δυνατό σουτ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και μπέρδεμα στην αντίπαλη περιοχή.

Με προβάδισμα πήγαν στα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενοι, φτάνοντας στην ανατροπή με τον Son Heung-Min στο 45 +2′. Ο Κορεάτης σκόραρε στην επαναφορά του χαμένου πέναλτι που ο ίδιος εκτέλεση και απέκρουσε ο Pepe Reina. Με το γκολ αυτό έφτασε τα οκτώ στη φετινή Premier League και 50 συνολικά στην καριέρα του στο αγγλικό πρωτάθλημα. Κανένας άλλος Ασιάτης δεν πέτυχε τόσα στη διοργάνωση.

Κυνήγησαν την ισοφάριση με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι και την πέτυχαν στο 53′ με κεφαλιά του Bjorn Engels μετά από εκτέλεση κόρνερ του Jack Grealish. Ο αρχηγός της “Villa” είχε συμμετοχή (7 γκολ και 6 ασίστ) σε 13 γκολ της ομάδας φέτος στην Premier League, περισσότερο από οποιοδήποτε συμπαίκτη του.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, ο Son «χτύπησε» στις καθυστερήσεις. Στο 90+4′ έφυγε μόνος απέναντι από το Reina και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας στην ομάδα του μια πολύτιμη νίκη στη μάχη για είσοδο στην τετράδα.