Δάγκωσαν οι «λύκοι», έμειναν ζωντανές οι «αλεπούδες»

February 15, 2020

Μια… σπάνια λευκή ισοπαλία είχαμε απόψε στο “Molineux“, ανάμεσα στη Wolves και τη Leicester.

Ο αποψινός ήταν ο πρώτος αγώνα της Premier League που διεξάγεται Παρασκευή και μένει στο 0-0 μετά τη λευκή ισοπαλία στο Manchester United – Sunderland τον Απρίλη του 2006, ενώ και η Wolves είναι η ομάδα με τα περισσότερα… αμφίσκορα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα αφού σε 19 από τα 29 της παιχνίδια σκόραρε και αυτή και ο αντίπαλός της.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 7η θέση και στο -5 από την 4η Chelsea, ενώ η Leicester παρέμεινε 3η, ένα βαθμό πίσω από τον Manchester City και στο +9 την Chelsea (παίζει Δευτέρα με Man Utd) και στο 11+ από την 5η Sheffield United.

Άξιζαν τη νίκη
Αν υπάρχει μια ομάδα που μπορεί να νιώθει αδικημένη από την ισοπαλία αυτή είναι η Wolves, αφού ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τρεις από αυτές να καταγράφονται στις καθυστερήσεις (δύο με Jimenez και μία με Traore!), ενώ είδαν να ακυρώνεται γκολ τους στο πρώτο ημίχρονο από το VAR και για μερικά εκατοστά, σε μια φάση που δεν κατάλαβε κανείς ότι υπήρχε οφσάιντ και κανείς παίκτες της Leicester δεν διαμαρτυρήθηκε.

Σκιά του εαυτού της
Αντίθετα, οι «αλεπούδες» πρέπει αν είναι ικανοποιημένοι για το βαθμό της ισοπαλίας αφού δεν άξιζαν κάτι περισσότερο από αυτό που πήραν, αφού την περισσότερη ώρα αμύνονταν, ενώ έπαιξε και με παίκτη λιγότερο στα τελευταίο 20 λεπτά λόγω αποβολής του Choudury.
Για ακόμα ένα παιχνίδι παίκτες κλειδιά έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Ήσυχο βράδυ είχε και πάλι ο Vardy στην 200η του συμμετοχή στην Premier League. Αφού σκόραρε για πλάκα μέχρι τον Δεκέμβριο, πλέον ο επιθετικός της Leicester συμπλήρωσε επτά παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να βρει δίχτυα, το μεγαλύτερο διάστημα την τελευταία τριετία.