Δυο… γκολ η Watford, 1-1 στο “Amex Stadium”!

February 8, 2020

Δεν ανέδειξε νικητή το δεύτερο παιχνίδι της 26ης αγωνιστικής της Premier League.

Το πανέμορφο γκολ του Doucoure και ηαυτογκολάρα του Mariappa καθόρισαν το αποτέλεσμα του αγώνα στο “Amex Stadium” (1-1) και χάρισαν στις Brighton και Watford από ένα βαθμό.

Το τελικό αποτέλεσμα αφήνει περισσότερο ικανοποιημένη την Brighton, η οποία από τη μια κατάφερε να ισοφαρίσει με τυχερό τρόπο, αλλά κυρίως γιατί διατηρήθηκε στο +3 από την Watford (εντός ζώνης υποβιβασμού). Ταυτόχρονα όμως συμπλήρωσε 47 εντός έδρας αγώνες στην Premier League που δεν καταφέρνει να κερδίσει όταν δέχεται πρώτη γκολ!

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό, σε ένα διάστημα στο οποίο η Brighton έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι. Μετά από λάθος του Aaron Mooy, ο Abdoulaye Doucoure έκανε όμορφη ατομική ενέργεια και με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Ryan για το 0-1. Η Brighton συνέχεια να έχει την υπεροχή μέχρι το τέλος τους πρώτου ημιχρόνου, ήταν όμως ανούσια και δεν κατάφερε να απειλήσει πραγματικά τον Foster.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Brighton πίεσε περισσότερο και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο, οι ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ ήταν ελάχιστες. Και σίγουρα η φάση του γκολ δεν ήταν μία από αυτές.

Ο Alireza Jahanbakhsh έκανε χαμηλή σέντρα από δεξιά και ο Mariappa, χωρίς να βρίσκεται υπό πίεση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του από κοντινή απόσταση.

Η Brighton θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη, ωστόσο ο Leandro Trossard δεν κατάφερε  να βρει στόχο από κοντινή απόσταση.