Βλέπει μόνο προς τα πάνω…

February 8, 2020

Η χωρισμένη σε δύο κομμάτια 26η αγωνιστική ξεκίνησε από το “Goodison Park”, εκεί όπου η Everton κέρδισε 3-1 την Crystal Palace. Η ομάδα του Μερσεϊσάιντ έφτασε τους 36 βαθμούς και είναι μόλις πέντε μακριά από την τετράδα, με την 4η Chelsea όμως να έχει παιχνίδι λιγότερο.

Από τότε που ανέλαβε την Everton ο Carlo Ancelotti η ομάδα μόνο προς τα πάνω κοιτάει, αφήνοντας πίσω της το κακό ξεκίνημα που την είχε βρει ακόμη και στη ζώνη του υποβιβασμού. Με τον Ιταλό στον πάγκο τα «ζαχαρωτά» μάζεψαν 17 βαθμούς, με μόνο τη Liverpool να κερδίζει περισσότερους (24) σε αυτό το ίδιο διάστημα.

Αξίζει να αναφερθεί πως η ενδεκάδα που παρέταξε ο Roy Hodgson ήταν η υψηλότερη σε μέσο όρο ηλικία (30 χρόνια και 101 ημέρες) στην ιστορία του συλλόγου στην Premier League. Οι «αετοί» με την ήττα που δέχθηκαν έμειναν στη 14η θέση με 30 βαθμούς.

Μόνο ένα από τα τέσσερα γκολ της αναμέτρησης επιτεύχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τον Bernard στο 18′ να είναι αυτός που άνοιξε το σκορ. Ο Βραζιλιάνος πλάσαρε στην κίνηση έπειτα από τη σέντρα του Theo Walcott, ο οποίος έφτασε τις 50 ασίστ στη διοργάνωση και έγινε ο 23ος Άγγλος που «έπιασε» αυτό το νούμερο.

Στο 51′ ο Christian Benteke έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων σκόραρε για πρώτη φορά μετά από τον περασμένο Απρίλη, βάζοντας τέλος σε ένα σερί 17 συμμετοχών (765 αγωνιστικών λεπτών) χωρίς γκολ.

Δεν πέρασε αρκετή ώρα από την ισοφάριση και ο Richarlison έκανε το 2-1. Στο 58′ ο Βραζιλιάνος σκόραρε με όμορφο σουτ στη γωνιά και έφτασε τα εννέα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Αξιοσημείωτο πως τα εφτά από αυτά τα γκολ έδωσαν το προβάδισμα στην Everton.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90′ από τον Dominic Calvert-Lewin με πλασέ σε κενή εστία έπειτα από οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά του προηγούμενου σκόρερ της ομάδας στο ματς. Ήταν το ενδέκατο γκολ του Άγγλου στην Premier League αυτή τη σεζόν