Πρόκριση στην παράταση για τη Newcastle

February 5, 2020

Πρόκριση στον 5ο γύρο του FA Cup πήραν και οι δύο ομάδες της Premier League που αγωνίζονταν απόψε. Η Liverpool (U23) κέρδισε τη Shrewsbury και η Newcastle την Oxford στην παράταση. Οι «καρακάξες» προηγήθηκαν από το ημίωρο με 2-0 έπειτα από τέρματα των Sean Longstaff και Joelinton, αλλά οι ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις, έχοντας μειώσει στο σκορ λίγα λεπτά νωρίτερα. Στον έξτρα χρόνο και συγκεκριμένα στο 116′ ο Saint-Maximin με ένα όμορφο γκολ έδωσε τη νίκη και συνάμα το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο στην ομάδα του.

Η Newcastle προκρίθηκε στη φάση των «16» της διοργάνωσης έπειτα από 14 χρόνια, αφού την τελευταία φορά που έπαιξε στον 5ο γύρο ήταν τη σεζόν 2005-2006 όταν αποκλείστηκε τελικά στα προημιτελικά από την Chelsea. Επόμενος αντίπαλος της ομάδας του Steve Bruce είναι η West Brom.

Στους άλλους τρεις επαναληπτικούς της βραδιάς την πρόκριση πήραν η Derby, η Reading και Birmingham, με τις δύο τελευταίες να επικρατούν στη διαδικασία των πέναλτι απέναντι στις Cardiff και Reading αντίστοιχα. Τα «κριάρια» πέρασαν στην κανονική διάρκεια σχετικά εύκολα το εμπόδιο της Northampton.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Oxford United – Newcastle 2-3 στην παράταση (2-2 κ.δ.)
Liverpool – Shrewsbury 1-0
Birmingham City – Coventry City 4-1 στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κ.δ. – 2-2 παρ.)
Cardiff City – Reading 1-4 στη διαδικασία των πέναλτι (2-2 κ.δ. – 3-3 παρ.)
Derby County 4-2 Northampton

*Τετάρτη στις 21:45 ο αγώνας Tottenham-Southampton.