Η μπάλα τιμωρεί…

February 2, 2020

«Η μπάλα τιμωρεί» λέει ο… άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου και στην περίπτωση της Manchester City απέναντι στην Tottenham ταιριάζει γάντι η φράση αυτή. Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Premier League οι «πετεινοί» επικράτησαν με 2-0 της ομάδας του Pep Guardiola, η οποία έχασε πέναλτι και αρκετές άλλες σπουδαίες ευκαιρίες για να πετύχει γκολ.

Πλέον οι «πολίτες» είναι στο -22 από την κορυφή, την οποία έχουν σταματήσει από καιρό να κοιτούν αφού η Liverpool είναι θέμα μερικών βδομάδων να αναδεχθεί μαθηματικά πρωταθλήτρια. Ανέβηκε στην 5η θέση και μόλις τέσσερις βαθμούς μακριά από την τετράδα η Tottenham.

Στο αγωνιστικό μέρος του ματς στο “Tottenham Hotspur Stadium”, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο και δεν άφησαν με κανένα τρόπο την ομάδα του Jose Mourinho να γίνει απειλητική. Μπορεί να μην είχε γκολ το πρώτο 45λεπτο αλλά συνέβησαν πολλά, με κυριότερο το χαμένο πέναλτι της Man City.

Ο Ilkay Gündogan ανέλαβε την εκτέλεση στο 40′ αλλά ο Hugo Lloris έπεσε σωστά και απέκρουσε. Η παράβαση δόθηκε με τη βοήθεια του VAR δύο λεπτά αφότου έγινε το μαρκάρισμα του Serge Aurier στον Sergio Agüero.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι ποδοσφαιριστές της Man City αστόχησαν στα τέσσερα από τα τελευταία έξι πέναλτι σε όλες τις διοργανώσεις. Ο Gundogan ήταν ο τρίτος παίκτης της ομάδας που αστόχησε από τα έντεκα βήματα, με τους Gabriel Jesus (2) και Raheem Sterling να είναι οι άλλοι δύο.

Επίσης αξιοσημείωτο είναι πως στα τελευταία 36 εκτός έδρας παιχνίδια της Man City μόνο σε δύο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, με τον Lloris να ήταν τερματοφύλακας και στα δύο!

Πέραν του πέναλτι οι «πολίτες» είχαν ακόμη δύο μεγάλες φάσεις να ανοίξουν το σκορ, αμφότερες με πρωταγωνιστή τον Sergio Aguero. Σουτ του Αργεντινού στο 27′ κτύπησε στο κάθετο δοκάρι, ενώ στις καθυστερήσεις από πολύ κοντά δεν βρήκε στόχο στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική μεριά των δικτύων.

Πριν το πέναλτι χρειάστηκε ακόμη μια φορά το VAR, που εξέτασε πιθανή κόκκινη κάρτα στο 12ο λεπτό αλλά ο διαιτητής στην αίθουσα αποφάνθηκε ότι η απόφαση του Mike Dean να βγάλει κίτρινη κάρτα στον Sterling για το σκληρό φάουλ στον Dele Alli ήταν σωστή.

Με μεγάλη διπλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Στο 49′ ο Lloris βγήκε εκτός εστίας και συγκρούστηκε με τον Japhet Tanganga και η μπάλα κατέληξε στον Aguero που έκανε αμέσως σουτ και έκοψε ο Toby Alderweireld προ της γραμμής, με τον Gundogan να έχει στη συνέχεια την ευκαιρία και δεν βρήκε στόχο.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα οι «πολίτες» έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Oleksandr Zinchenko με δεύτερη κίτρινη κάρτα στην προσπάθεια του να σταματήσει αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα οι παίκτες της Λονδρέζικης ομάδας σκοράροντας τρία λεπτά αργότερα. Σκόρερ ο Steven Bergwijn στο ντεμπούτο του, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ μετά από εξαιρετικό κοντρόλ με το στήθος. Ήταν το πρώτο σουτ των γηπεδούχων στην εστία!

Ο Bergwijn έγινε ο δεύτερος ποδοσφαιριστής της Tottenham που σκοράρει στο ντεμπούτο του στην Premier League φέτος. Είχε προηγηθεί ο Tanguy Ndombele στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Παράλληλα, ο νεοαποκτηθείς ποδοσφαιριστής της ομάδας έγινε ο 250ο που πετυχαίνει γκολ στο πρώτο του παιχνίδι στη διοργάνωση και 13ος Ολλανδός της λίστας.

Ξέφρενοι ήταν οι πανηγυρισμοί στον αγωνιστικό χώρο και τις κερκίδες του γηπέδου, με τον 22χρονο ποδοσφαιριστή να το χαίρεται ασφαλώς περισσότερο από όλους. Οι παίκτες των «πετεινών» έγιναν ένα κουβάρι, δίνοντας συγχαρητήρια στο συμπαίκτη τους.

Τη νίκη κλείδωσε ο Son Heung-Min στο 71′ με σουτ εντός περιοχής μετά την ασίστ του Tanguy Ndombele που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο παιχνίδι ως αλλαγή. Το γκολ του Κορεάτη ήταν το 49ο προσωπικό του στην Premier League, στην 150η συμμετοχή του στο πρωτάθλημα.

Ακολούθησαν κάποιες καλές στιγμές από πλευράς Man City, αλλά το γκολ δεν ήρθε και μόλις για πρώτη φορά από τον καιρό που ανέλαβε ο Pep Guardiola η ομάδα του έμεινε «άσφαιρη» σε συνεχόμενα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Είχε προηγηθεί η ήττα με 1-0 πριν λίγες μέρες στο League Cup από τη Man Utd.