Να περάσει ο επόμενος…

February 1, 2020

Εντός έδρας, εκτός έδρας, με φοβερή εμφάνιση, με μέτρια παρουσία, με ανατροπή, με ανέπαφη εστία, με πολλά γκολ, με λίγα γκολ. Για την Liverpool δεν έχει σημασία το πως, που και απέναντι σε ποιον αντίπαλο. Αυτό που μετρά είναι πως στο τέλος έρχεται το γνωστό αποτέλεσμα: η νίκη!

Η ομάδα του Jurgen Klopp συνέτριψε 4-0 την Southampton, πετυχαίνοντας όλα τα γκολ στο 2ο ημίχρονο, εκτόξευσε τη διαφορά από την 2η θέση στους 22 βαθμούς (!) και αναμένει το αυριανό αποτέλεσμα της Man City στο Λονδίνο κόντρα στην Tottenham.

Η Southampton έβαλε πάντως δύσκολα στην ομάδα του Klopp στο πρώτο ημίχρονο και είχε ευκαιρίες για α ανοίξει αυτή το σκορ. Από τη στιγμή όμως που δεν τα κατάφερε και με το ξεκίνημα της επανάληψης βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, τα πράγματα πήραν το δρόμο τους και η Liverpool έφτασε σε μια εμφατική νίκη.

Ένας από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της 24ης νίκης (σε 25 αγωνιστικές@) ήταν ο Roberto Firmino. Μπορεί ο Bobby να μην κατάφερε σκοράρει ούτε σήμερα το πρώτο φετινό του γκολ στο Anfield (!), ήταν όμως ο άνθρωπος που σέρβιρε τρία γκολ για τους συμπαίκτες του.

Στο 47′ έδωσε την ασίστ για τον Oxlade – Chamberlain και 12 λεπτά αργότερα ετοίμασε το γκολ για τον Henderson

Ο αρχηγός της Liverpool από σκόρερ έγινε δημιουργός λίγο αργότερα, σερβίροντας στον Mo Salah για το 3-0, ενώ ο Αιγύπτιος ήταν ο ποδοσφαιριστής που πέτυχε και το 4ο γκολ (από την 3η ασίστ του Firmino στο παιχνίδι και 51η με τη φανέλα της Liverpool!) φτάνοντας τα 12 εντός εντός έδρας, περισσότερα από κάθε άλλον ποδοσφαιριστή στη φετινή Premier League.

Με τη σημερινή επιτυχία συμπλήρωσε 42 αγώνες αήττητη, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της Nottigham Foresst και πλέον τρέχει το αήττητο ρεκόρ της Arsenal (49 αγώνες).