Έβρεξε γκολ και… ανατροπές!

February 1, 2020

Με γκολ του Theo Walcott στις καθυστερήσεις και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 και αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιριστές, η Everton έφτασε σε μια μεγάλη ανατροπή κόντρα στην Watford, στο “Vicarage Road”, κερδίζοντας με 3-2.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με 2-0, χάρη στα τέρματα των Adam Masina και Roberto Pereyra Στη συνέχεια όμως ανέλαβε δράση ο Yerry Mina και σκόραρε δύο φορές στα τελευταίας στάδια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Fabian Delph αποβλήθηκε στο 71′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο, η Everton πέτυχε στις καθυστερήσεις το νικητήριο γκολ και ανέβηκε στην 9η θέση, ενώ η Watford έμεινε στην 19η.

West Ham – Brighton 3-3
Φοβερό παιχνίδι έγινε και στο “London Stadium”, όπου η Βrighton επέστρεψε δύο φορές από προβάδισμα δύο τερμάτων της West Ham και πήρε ένα παλικαρίσιο βαθμό.

Ο Robert Snodgrass δημιούργησε νωρίς το πρώτο γκολ για τον Issa Diop, ενώ στη συνέχεια βρήκε δύο φορές δίχτυα για να κάνει το 2-0 και 3-1 αντίστοιχα. Η Brighton όμως αντέδρασε και με αυτογκόλ του Angelo Ogbonna (47′) και τέρματα των Pascal Gross (75′) και Glenn Murray (79′) πήρε την πολύτιμη ισοπαλία.

Bournemouth – Aston Villa 2-1
Τεράστιας σημασίας νίκη που την έβγαλε από τη ζώνη του υποβιβασμού πέτυχε η Bournemouth, επικρατώντας 2-1 της Aston Villa στο “Vitality Stadium”. Τα «κεράσια» πέτυχαν τα γκολ τους στο πρώτο ημίχρονο με τους Philip Billing και Nathan Ake, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με το παρθενικό γκολ του Τανζανού Sammata στην Premier League.

Crystal Palace – Sheff Utd 0-1
Μία ακόμα εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Sheffield United και ανέβηκε στην 5η θέση (αναμένοντας το αποτέλεσμα στο Old Trafford), κερδίζοντας με 1-0 της Crystal Palace. Ο αγώνας κρίθηκε από το αυτογκόλ του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Guaita, ο οποίος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του μετά από εκτέλεση κόρνερ του Oliver Norwood.

Newcastle – Norwich 0-0
Το  μοναδικό παιχνίδι που δεν σημειώθηκε γκολ έγινε στο “St James’ Park”, όπου η Newcastle και η Norwich μοιράστηκαν από ένα βαθμός. Μοιραίος του αγώνα ήταν ο Teemu Pukki, ο οποίος είχε αρκετές καλές στιγμές για να φτάσει στο γκολ.