Τραγική εμφάνιση και θα τα ξαναπούν στο “Anfield”

January 26, 2020

Μπορεί στην Premier League να πετυχαίνει τη μια νίκη πίσω από την άλλη η Liverpool, αλλά απέναντι στη Shrewsbury Town για τον 4ο γύρο του FA Cup τα βρήκε σκούρα. Οι «κόκκινοι» βρέθηκαν να προηγούνται με 0-2 αλλά η ομάδα της League One κατάφερε να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι σε επαναληπτικό. Η πρόκριση θα κριθεί στο “Anfield” λοιπόν, σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί την βδομάδα που ακολουθεί. Αύριο οι δύο ομάδες θα μπουν μαζί στην κληρωτίδα για να μάθουν τον αντίπαλο στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Αρκετούς αναπληρωματικούς αλλά και παίκτες από την ακαδημία επέλεξε ο Jurgen Klopp για το αρχικό σχήμα, ενώ στο φινάλε πέρασαν ως αλλαγή Salah και Firmino. Μπορεί να παρατάχθηκε με αλλαγές η Liverpool αλλά η τραγική εμφάνιση της δεν δικαιολογείται, με τα λάθη να διαδέχονταν το ένα το άλλο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και απείλησαν περισσότερες φορές, ενώ δεν θα ήταν υπερβολή να λεχθεί πως εάν μια ομάδα άξιζε την πρόκριση θα ήταν η Shrewsbury.

Ο Jones που είχε πετύχει το νικητήριο γκολ στον προηγούμενο γύρο απέναντι στην Everton ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, πλασάροντας στο 15ο λεπτό τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε τετ-α-τετ. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό οι «κόκκινοι» διπλασίασαν τα τέρματα τους με αυτογκόλ του Love σε σέντρα του Williams. Ενδιάμεσα οι παίκτες της γηπεδούχου βρήκαν καλές ευκαιρίες αλλά ο Adrian κράτησε ανέπαφη την εστία του. Ο Ισπανός πορτιέρο δεν μπόρεσε να κάνει κάτι όμως στο 65′ όταν ο Cummings βρέθηκε απέναντι του σε εκτέλεση πέναλτι. Ο ίδιος παίκτης δέκα λεπτά αργότερα μάλιστα έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 2-2 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.