Το έκανε… ντέρμπι, αλλά πέρασε

January 25, 2020

Την πρόκριση για τον 5ο γύρο του Emirates FA Cup εξασφάλισε η Chelsea, κερδίζοντας εκτός έδρας την Hull με 2-1, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα και συνολικά 30 τελικές προσπάθειες για γκολ (16 η ομάδα του Lampard).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν πολύ νωρίς προβάδισμα στο σκορ με τον Michy Batshuayi (6′), ο οποίος σκόραρε σε ένα ακόμα αγώνα κυπέλλου με τη φανέλα των «μπλε». Μετά το 0-1 η Chelsea κυριάρχησε για το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου και λόγω αστοχίας αλλά και του Long που έκανε μια σειρά από σωτήριες αποκρούσεις, δεν πέτυχε περισσότερα τέρματα.

Αποφασισμένοι να το παλέψουν και με πιο επιθετικές βλέψεις μπήκαν στο δεύτερο οι γηπεδούχοι και είχαν ευκαιρίες για να φτάσουν στο 1-1, πριν έρθει ο Tomori στο 64′ να κάνει το 0-2.

Ούτε τότε τα έβαλε κάτω η Hull. Στο 78′ κατάφερε να σκοράρει με τον Grosicki, να ξαναμπεί  στο κόλπο της πρόκρισης και να δίνει δραματικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να φτάσουν σε ένα ακόμα γκολ, στο τέλος όμως έμειναν 1-2 και η Chelsea πήρε δίκια την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.