Το μυαλό στο πρωτάθλημα, αποκλεισμός στο κύπελλο

January 24, 2020

Κάτοχο βρήκε το τελευταίο εισιτήριο για τον 4ο γύρο του FA Cup, με την Tranmere Rovers να το παίρνει κερδίζοντας στην παράταση με 2-1 τη Watford. Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε αναβληθεί πριν ένα δεκαήμερο λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου και έτσι πραγματοποιήθηκε σήμερα.

Ήταν ξεκάθαρες από την αρχή οι προθέσεις του Nigel Pearson, που παρέταξε την ομάδα του με αλλαγές και αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές. Το μυαλό στις «σφήκες» είναι στο πρωτάθλημα και την μάχη για παραμονή στην κατηγορία, θυσιάζοντας ουσιαστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Monthe στο 36′ και η ομάδα της Premier League ισοφάρισε με τον Hinds στο 68′. Το γκολ της νίκης και συνάμα της πρόκρισης πέτυχε ο Jennings στο 104ο λεπτό του αγώνα.

Την Κυριακή θα αγωνιστεί ξανά λοιπόν η Tranmere, που θα αντιμετωπίσει τη Manchester United με στόχο άλλη μια έκπληξη για να προκριθεί στη φάση των «16». Η ομάδα της League One θα αγωνιστεί στην έδρα της, με τους «κόκκινους διαβόλους» να είναι το μεγάλο φαβορί για να περάσουν στον επόμενο γύρο.