Γλίτωσε από του… λύκου τα δόντια!

January 24, 2020

Αφού δεν έχασε βαθμούς ούτε σήμερα, τότε η Liverpool δεν έχει τίποτα και κανέναν να φοβάται!

Η ομάδα του Jurgen Klopp πέρασε δύσκολες στιγμές στο “Molineux”, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου χρειάστηκε να κάνει σωτήριες αποκρούσεις ο Alisson. Κατάφερε όμως να δραπετεύσει με την 14η σερί νίκη στο πρωτάθλημα και να συνεχίσει την ξέφρενη πορεία της προς την κατάκτηση του πολυπόθητου τίτλου.

Την ίδια ώρα συμπλήρωσε 40 παιχνίδια χωρίς ήττα στην Premier League, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της Chelsea του Mourinho (2004/05).

Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Bobby Firmino, o οποίος πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 84ο λεπτό, η Liverpool επικράτησε με 2-1 στην έδρα των «λύκων» και εκτόξευσε τη διαφορά από την Man City στους 16 πόντους, έχοντας στο χέρι και τον αγώνα της ερχόμενης Τετάρτης στην έδρας της West Ham.

Την ασίστ στο χρυσό γκολ έδωσε ο Jordan Henderson, που με τη σειρά του άνοιξε το σκορ μόλις στο 8′ με μια ακόμα ασίστ του  Trent Alexander-Arnold.

Η Wolves και πιο συγκεκριμένα ο Raul Jimenez με ένα υπέροχο γκολ (σε δημιουργία του Traore) κατάφερε να βάλει τέλος στο ρεκόρ ανέπαφης εστίας των 50 ημερών (και 725 λεπτών!), ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο. Στη συνέχεια μάλιστα οι γηπεδούχοι δημιούργησαν και έχασαν σημαντικές ευκαιρία για να φτάσουν σε μία ακόμα μεγάλη ανατροπή, στο τέλος όμως έμειναν με τις εντυπώσεις και άδεια χέρια.