Πέτυχε «διπλό» στο “Old Trafford” μετά από έξι δεκαετίες

January 23, 2020

Τελευταία φορά που η Burnley είχε κερδίσει στο “Old Trafford” ήταν σχεδόν πριν έξι δεκαετίες και συγκεκριμένα το 1962. Μετά από 20 συνεχόμενες επισκέψεις χωρίς «διπλό» το πέτυχε απόψε, επικρατώντας με 2-0 της Manchester United. Έγινε παράλληλα η 13η διαφορετική ομάδα που κερδίζει τους «κόκκινους διαβόλους» μέσα στην έδρα τους σε παιχνίδι της Premier League από τότε που αποσύρθηκε ο Sir Alex Ferguson.

Μόλις τέσσερις βαθμούς χωρίζουν πλέον τις δύο ομάδες στη βαθμολογία, με τους “clarets” να έχουν μαζέψει 30 μετά από 24 αγωνιστικές. Στο -6 από την τετράδα η ομάδα του Ole Gunnar Solskjaer, ο οποίος δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να είναι ικανοποιημένος με αυτά που βλέπει από τους ποδοσφαιριστές του.

Ένα γκολ και μια ασίστ για τον Chris Wood στο παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ στο 39′. Σκόρερ του δεύτερου τέρματος ο Jay Rodriguez στο 56ο λεπτό με απίστευτο σουτ από πλάγια θέση. Στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε γκολ του Luke Shaw για φάουλ στον Jeff Hendrick.