Ξανά σε τροχιά τετράδας

January 22, 2020

Με τους Dele Alli και Son Heung-Min να σκοράρουν σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο αντίστοιχα, η Tottenham επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Norwich που είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Teemu Pukki. Οι «πετεινοί» επέστρεψαν έτσι στα νικηφόρα αποτελέσματα στην Premier League μετά από τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια όπου είχαν απώλειες. Με τους τρεις βαθμούς μπήκαν ξανά σε τροχιάς τετράδας μειώνοντας στο -6 την απόσταση από τους «μπλε» έπειτα από την ισοπαλία χθες στο Λονδρέζικο ντέρμπι. Στον πάτο της βαθμολογίας έμειναν τα «καναρίνια» και η παραμονή τους στην κατηγορία όλο και δυσκολεύει.

Στο 38′ άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι, με τον Alli να πλασάρει από κοντά μετά την ασίστ του Serge Aurier. Στο 70′ ο Φιλανδός επιθετικός των ουραγών ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Max Aarons. Εννέα λεπτά αργότερα ο Son διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά σε κενή εστία.