Επέστρεψε εμφατικά στις νίκες

January 22, 2020

Μετά από δύο σερί ήττες η Leicester επέστρεψε εμφατικά στα «τρίποντα», κερδίζοντας στην έδρα της με 4-1 τη West Ham. Σταθερά στην 3η θέση οι «αλεπούδες» συνεχίζοντας την πορεία τους με στόχο την εξασφάλιση εισιτηρίου που οδηγεί στο Champions League της επόμενης σεζόν. Η Λονδρέζικη ομάδα (με το παιχνίδι της επόμενης Τετάρτης απέναντι στη Liverpool να εκκρεμεί) ισοβαθμεί με τις Bournemouth και Watford που βρίσκονται αμφότερες στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Harvey Barnes άνοιξε το σκορ στο 24′ μετά την ασίστ του Ricardo Pereira και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αντιστράφηκαν οι ρόλοι με τον δεύτερο να σκοράρει αυτή τη φορά. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Mark Noble στο 50′ μείωσαν τα «σφυριά», αλλά οι γηπεδούχοι με τον ίδιο τρόπο πήραν ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων. Σκόρερ ο Ayoze Perez στο 81′, ενώ εφτά λεπτά μετά πέτυχε δεύτερο γκολ στο παιχνίδι και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Τραυματίας στο πρώτο ημίχρονο αποχώρησε από την αναμέτρηση ο Jamie Vardy, ενώ νωρίτερα πέρασε εκτός με αναγκαστική αλλαγή ο Nampalys Mendy.