1000+1 νύχτες… και δεν είναι παραμύθι!

January 19, 2020

H Liverpool συνεχίζει να γράφει ιστορία και πολύ απλά δεν έχει αντίπαλο!

Μετά από μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε την Man Utd με 2-0 και συμπλήρωσε 39 αγώνες αήττητη στο πρωτάθλημα, 13 σερί νίκες, 7 διαδοχικά clean sheets, 52 αγώνες και… χίλιες και μία νύχτες αήττητη στο “Anfield” για την Premier League!

Η ομάδα του Jurgen Klopp κυριάρχησε για 70-75 λεπτά στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής, προηγήθηκε νωρίς με ένα ακόμα γκολ του Virgi van Dijk, χρειάστηκε όμως μπόλικο άγχος και ένα γκολ του Salah στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (μετά από ασίστ του Alisson!) για να σφραγίσει την 21η της νίκη σε 22 αγώνες και να εκτοξεύσει τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους 16 βαθμούς και στους 30 από την United (!), έχοντας πάντα και ένα παιχνίδι στο χέρι.

Οι βαθμολογικές διαφορές, η εικόνα της ομάδας στο γήπεδο και η φοβερή αυτοπεποίθηση και δυναμική που έχει κτίσει η Liverpool, δεν αφήνει πλέον κανένα περιθώριο αμφισβήτησης, όχι μόνο για το ποια είναι η κορυφαία ομάδα στο νησί, αλλά και σίγουρη πρωταθλήτρια για τη σεζόν 2019-20!

Μπορεί οι «χίλιες και μία νύχτες» να παραπέμπει στη πασίγνωστη συλλογή παραμυθιών, ωστόσο, αυτό που ζουν οι φίλοι των “reds” ανά το παγκόσμιο μόνο παραμύθι δεν είναι. Η φετινή πορεία τους είναι το όνειρο 30 χρόνων που παίρνει σάρκα και οστά. Και τα μοναδικά ερωτηματικά που υπάρχει είναι 1) πότε θα κατακτήσει και μαθηματικά τον πρώτο τίτλο Premier League στην ιστορία της και 2) κατά πόσο μπορεί να κατακτήσει αήττητη!

Οι συνήθεις και… μη ύποπτοι!
Η ομάδα του Klopp προηγήθηκε στο 14ο λεπτό από στημένη φάση με τους συνήθεις ύποπτους. Ο Alexander-Arnold εκτέλεσε κόρνερ και ο Virgil van Dijk σκόραρε με κεφαλιά. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Salah σκόραρε για πρώτη φορά απέναντι στην Man Utd από τη μέρα που μετακόμισε στο Λίβερπουλ, μετά από την πρώτη ασίστ του Alison στο πρωτάθλημα! Οι γηπεδούχοι είδαν δύο γκολ να ακυρώνονται από το VAR, ένα για επιθετικό φάουλ του van Dijk στον David de Gea και ένα για οφσάιντ στον Wijnaldum.

Έμεινε με τη προσπάθεια
Στον αντίποδα, η Man Utd πέρασε δύσκολες στιγμές στο παιχνίδι (ειδικά στα πρώτα 10-15 λεπτά της επανάληψης), κατά διαστήματα δέχτηκε μεγάλη πίεση και αρκετές ευκαιρίες για γκολ, κατάφερε όμως να την βγάλει καθαρή και στα τελευταία στάδια του ντέρμπι θα μπορούσε να πάρει ακόμα και το βαθμό της ισοπαλίας.

Στο τέλος όμως γνώρισε την ήττα, που ήταν και η πρώτη απέναντι σε ομάδα του top-4, αφού μέχρι σήμερα μετρούσε νίκες κόντρα σε Man City, Leicester και Chelsea, ενώ παραμένει και η μοναδική ομάδα που δεν έχασε από την Liverpool.