Το γύρισε αλλά η… τύχη δεν ήταν μαζί της!

January 18, 2020

Απώλειες βαθμών για… δώρο γενεθλίων πήρε ο Pep Guardiola, που είδε την ομάδα του να μένει στο 2-2 εντός έδρας απέναντι στην Crystal Palace. Η Manchester City απέχει πλέον 13 βαθμούς από την κορυφή έχοντας δώσει δύο αγώνες περισσότερους από την πρωτοπόρο Liverpool.

Οι «πολίτες» έμειναν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και γύρισαν το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο με δύο γκολ του Sergio Aguero, αλλά στο 90′ η τύχη δεν ήταν μαζί τους αφού δέχθηκαν με αυτογκόλ της ισοφάριση. Τα 251 γκολ με τη Man City σε όλες τις διοργανώσεις έφτασε ο Αργεντινός επιθετικός της ομάδας, με τα 179 από αυτά να τα σημειώνει στην Premier League.

Παρότι κυριάρχησαν οι γηπεδούχοι  στο πρώτο ημίχρονο σε κατοχή μπάλας αλλά και δημιουργία προϋποθέσεων για γκολ, αυτοί που άνοιξαν το σκορ ήταν οι «αετοί». Η καλύτερη ευκαιρία των «πολιτών» για τέρμα ήταν στο 14′ όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Kevin De Bruyne η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το 0-1 έγινε στο 39′ όταν ο δανεικός από την Everton Cenk Tosun με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η ασίστ ήρθε με κεφαλιά του Gary Cahill μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Man City μπήκαν δυνατά και κυνήγησαν την ισοφάριση, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να γίνουν απειλητικοί και έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ στο 55′ με τον σκόρερ τους.

Πέναλτι υπέρ των «πολιτών» σφύριξε ο διαιτητής στο 71′, αλλά το πήρε πίσω μετά τη συμβουλή του VAR. Η μπάλα βρήκε στο χέρι του Jairo Riedewald μετά την προσπάθεια του να διώξει με το πόδι στο οποίο είχε κτυπήσει πρώτα η μπάλα.

Η πίεση τελικά έφερε την ισοφάριση, με τον Sergio Aguero να σκοράρει στο 82′ με κοντινή προβολή μετά την υπέροχη μεταβίβαση του Jesus. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αργεντινός βρήκε δίχτυα με εξαιρετική κεφαλιά περίπου από το σημείο του πέναλτι.

Δεν κράτησε πολύ η χαρά, αφού στο 90′ σε προσπάθεια του Zaha ο Fernandinho έστειλε άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Άτυχος ο Βραζιλιάνος, που στέρησε δύο βαθμούς από την ομάδα του.