Σπουδαία ανατροπή από τους «λύκους»

January 18, 2020

Άλλες τέσσερις αναμετρήσεις για την Premier League διεξάγονταν ταυτόχρονα με τις «μονομαχίες» σε “Emirates” και “Etihad”, με τη δράση της 23ης αγωνιστικής να είχε ξεκινήσει νωρίτερα με λευκή ισοπαλία.

Βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ η Wolves αλλά πέτυχε μια σπουδαία ανατροπή, σε μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας έφτασε η Norwich. Συμβιβασμός με το ίδιο σκορ σε άλλες δύο αναμετρήσεις, που οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αλλά τελικά δεν πήραν το «τρίποντο».

Southampton 2-3 Wolves
Πήγαν στα αποδυτήρια βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 2-0 οι «λύκοι» αλλά έδειξαν τα… δόντια τους στο δεύτερο μέρος. Πρωταγωνιστής ο Raul Jimenez που σκόραρε δύο φορές, ενώ ισάριθμες ασίστ μέτρησε ο Adama Traore.

Το σκορ άνοιξε ο Jan Bednarek στο 15′ και ο Shane Long είκοσι λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα των «άγιων». Ο Pedro Neto στο 53′ μείωσε στο σκορ και έπειτα ανέλαβε δράση ο Μεξικανός επιθετικός. Με πέναλτι στο 65′ ισοφάρισε και στο 76′ έβαλε σε θέση οδηγούν την ομάδα του.

Ισόβαθμη με τη Man Utd για την ώρα η Wolves, έχοντας 34 βαθμούς μετά από 23 παιχνίδια

West Ham 1-1 Everton
Σε διάστημα πέντε λεπτών σημειώθηκαν τα γκολ της αναμέτρησης, με τα «σφυριά» να προηγούνται στο 40′ με τον Issa Diop και τον Dominic Calvert-Lewin τέσσερα λεπτά αργότερα να ισοφαρίζει με κοντινή κεφαλιά.

Οι γηπεδούχοι έμειναν μόλις ένα βαθμό μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η ομάδα του Μερσεϊσάιντ βρίσκεται στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα.

Brighton 1-1 Aston Villa
Από ένα βαθμό πήραν οι δύο ομάδες, με τους «γλάρους» να προηγούνται στο 38′ με τον Leandro Trossard και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με τον Jack Grealish στο 75′.

Έμεινε στη 18η θέση η “Villa”, με την Brighton να είναι λίγο πιο πάνω έχοντας μαζέψει τρεις βαθμούς περισσότερους.

Norwich 1-0 Bournemouth
Μια φάση στο 31ο λεπτό έκρινε τη πάντα στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Steve Cook που λειτούργησε ως τερματοφύλακας και απέκρουσε μέσα στην περιοχή με το χέρι τη μπάλα για να μην καταλήξει στα δίχτυα. Μετά την κόκκινη κάρτα ακολούθησε και το γκολ, με τον Teemu Pukki να ευστοχεί στην εκτέλεση πέναλτι που ανέλαβε.

Μεγάλης σημασίας το «τρίποντο» για τα «καναρίνια», που ναι μεν βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας αλλά μείωσαν στους τρεις βαθμούς τη διαφορά από τους σημερινούς αντίπαλους τους που βρίσκονται ένα σκαλοπάτι πιο πάνω.