Ακολουθούν αντίθετες πορείες

January 12, 2020

Ανοδική πορεία για τη μία, κατήφορος δίχως τέλος για την άλλη… Το πρώτο παιχνίδια της Κυριακής στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής στην Premier League βρήκε νικήτρια τη Watford μέσα στην έδρα της Bournemouth. Οι γηπεδούχοι ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα και να μείνουν στις θέσεις που οδηγούν σε υποβιβασμό. Από εκεί βγήκαν επιτέλους οι «σφήκες» και μόνο σε περίπτωση νίκης της Aston Villa αργότερα σήμερα θα βρεθούν πάλι στην επικίνδυνη ζώνη.

Η Watford ήταν καλύτερη και δίκαια επικράτησε με 3-0, ανοίγοντας το σκορ στο 42′ με τον Abdoulaye Doucoure έπειτα από λάθος στην άμυνα της Bournemouth. Προβάδισμα δύο τερμάτων πήραν οι φιλοξενούμενοι στο 65′, με τον Troy Deeney να σκοράρει με δυνατό σουτ εντός περιοχής. Ο αρχηγός της ομάδας έφτασε τα οκτώ γκολ απέναντι στα «κεράσια», περισσότερα απ’ όσα πέτυχε απέναντι σε οποιοδήποτε άλλο αντίπαλο. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Roberto Pereyra στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έχοντας περάσει στο παιχνίδι λίγα λεπτά προηγουμένως.