Ξύπνησαν εφιάλτες στο «θέατρο των ονείρων»

January 7, 2020

Εφιαλτικές μνήμες από τη συντριβή του 2011 με 6-1 από την Man City του Roberto Mancini (και του why-always-me-Balotelli) ξύπνησαν το βράδυ της Τρίτης στο “Old Traford”!

Για ένα ημίχρονο η Man Utd  ήταν αποκαρδιωτική και έγινε έρμαιο στις ορέξεις των ποδοσφαιριστών του Pep Guardiola. Μπορεί στο τέλος να την έβγαλε… καθαρή με μια τιμητική ήττα (1-3), έγραψε όμως και πάλι ιστορία από την ανάποδη, αφού για πρώτη φορά στον 21ο αιώνα βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο εντός έδρας αγώνα (προηγούμενη φορά ήταν το 1997 κόντρα στην Middlesbrough).

Παράλληλα, μετά τη σημερινή ήττα η Manchester United συμπλήρωσε μια δεκαετία (!) χωρίς back-to-back νίκη απέναντι στην συμπολίτισσα της, την οποία κέρδισαν τον περασμένο Δεκέμβριο στο “Etihad”.

Η ομάδα του  Pep Giardiola ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο μισό και έκανε αυτό που κάνει συνήθως στα εκτός έδρας παιχνίδια κυπέλλου. Σκόραρε τρεις φορές σε 45 λεπτά, με τους Bernardo Silva, Mahrez και αυτογκόλ του Andreas Pereira, και θα μπορούσε να σκοράρει άλλα τόσα από μόνος του ο Sterling, ο οποίος απώλεσε απίθανες ευκαιρίες, συνεχίζοντας την αρνητική παράδοση που τον θέλει να μην σκοράρει απέναντι στην Man Utd.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ole Gunnar Solskjaer παρουσιάστηκε κάπως βελτιωμένη, κράτησε περισσότερο μπάλα, βγήκε με περισσότερες αξιώσεις μπροστά και κατάφερε να μειώσει με τον Rashford. Παρά την προσπάθεια οι κόκκινοι διάβολοι δεν κατάφεραν να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ και το 3-1 μοιάζει να είναι καταδικαστικό εν όψει του επαναληπτικού που θα γίνει στις 29 Ιανουαρίου στο “Etihad” (δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ).