Αφεντικό της πόλης ακόμη και με… τα δεύτερα!

January 5, 2020

Κόκκινο βάφτηκε το ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ που διεξήχθη στο “Anfiled” στο πλαίσιο του 3ου γύρου στο FA Cup. Η Liverpool κέρδισε 1-0 την Everton με γκολ που πέτυχε ο Curtis Jones με απίστευτο σουτ εκτός περιοχής στο 71ο λεπτό και πήρε την πρόκριση. Οι «κόκκινοι» παραμένουν το αφεντικό της πόλης, διευρύνοντας το αήττητο σερί τους απέναντι στους… γείτονες σε 23 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Τελευταία φορά που κέρδισαν τα «ζαχαρωτά» ήταν το 2010, ενώ «διπλό» έχουν να κάνουν από το 1999!

Με πολλούς νεαρούς παρατάχθηκε η Liverpool, σε αντίθεση με την αντίπαλη ομάδα που αγωνίστηκε με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα της. Ακόμη και με… τα δεύτερα ουσιαστικά όμως η ομάδα του Jurgen Klopp κατάφερε να κερδίσει. Ο Γερμανός τεχνικός έφτασε τα δέκα παιχνίδια κόντρα στην Everton χωρίς ήττα, κάτι που αποτελεί ρεκόρ για προπονητή των «κόκκινων», με τον Bob Paisley να είναι αυτός που πέτυχε το ίδιο.

Μοναδικό αρνητικό για τη Liverpool ο τραυματισμός του James Milner, που ήταν ένας από τους εφτά παίκτες της πρώτης ομάδας που αγωνίστηκαν. Βασικοί ήταν επίσης οι Adrian, Adam Lallana, Joe Gomez, Divock Origi, Takumi Minamino που έκανε ντεμπούτο και ο Alex Oxlade-Chamberlain που πέρασε ως αλλαγή.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος τώρα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν τις περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Adrian να κάνει σωτήριες αποκρούσεις κρατώντας το μηδέν στην άμυνα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό, με τους «κόκκινους» να ελέγχουν το ρυθμό και να φτάνουν στο μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.