Υπάρχει ζωή στον… πλανήτη Arsenal!

January 1, 2020

Η Arsenal ήταν υπόχρεα απέναντι στην ιστορία της να κερδίσει το σημερινό ντέρμπι κόντρα στην Man Utd.

Στην πρόσφατη ήττα από την Chelsea (1-2) στο “Emirates” έπιασε πάτο και κατέρριψε πολλά αρνητικά ρεκόρ στη σύγχρονη ιστορία της.

• Συμπλήρωσε τέσσερις εντός έδρας ήττες για πρώτη φορά από το 1959
  • Χειρότερη συγκομιδή μετά από 20 αγώνες από τη σεζόν 1975-76.
  • Μόλις για 2η φορά στην ιστορία της ήταν στο κάτω από τη 10η θέση με το νέο έτος.
  • Συμπλήρωσε έξι αγώνες στο Emirates χωρίς νίκη για πρώτη φορά.
  • Δέχθηκε για 5ο σερί εντός έδρας παιχνίδι τουλάχιστον δύο γκολ, για πρώτη φορά μετά από 65 χρόνια…

…μερικά από αυτά.

Παίζοντας ουσιαστικά με την πλάτη στον τοίχο, η ομάδα του Mikel Artera κυριάρχησε πλήρως στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πήρε πέτυχε και τα δύο γκολ, και παρά την προσπάθεια της Man Utd στο δεύτερο ημίχρονο πανηγύρισε μετά από πολύ καιρό νίκη μπροστά στο κοινό της με 2-0.

Η Manchester United πήρε ότι έδωσε και δίκαια γνώρισε την 4η σερί ήττα πρωταθλήματος στις πέντε πιο πρόσφατες επισκέψεις στην έδρα της Arsenal, όσες είχε γνωρίσει στα προηγούμενα παιχνίδια που έδωσε στο Emirates ή το Highbury (!) και είδε τη διαφορά από την 4η θέση να αυξάνεται στους 5 βαθμούς.

Επέστρεψε με γκολ ο Pepe!
Η Arsenal μπήκε αποφασισμένη για να βγάλει αντίδραση και ευτύχησε να βρει το γκολ στην ουσιαστικά πρώτη της επίθεση στο παιχνίδι. Ο Nicolas Pepe επέστρεψε στην αρχική ενδεκάδα μετά από τέσσερα παιχνίδια (και με μόλις 12 λεπτά συμμετοχής στα προηγούμενα τρία!) και κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα (μόλις για τρίτη φορά στη φετινή Premier League), μετά από ασίστ του Kolasinac.

Αυτοπεποίθηση και… Σωκράτης!
Το γκολ έδωσε αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Mikel Artera και πιο ειδικότερα στον ίδιο τον Pepe (είχε και δοκάρι), έπαιξαν γρήγορο και επιθετικό ποδόσφαιρο, δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες και ήταν θέμα χρόνου να έρθει το δεύτερο γκολ. Το 2-0 έγιναν τελικά λίγο πριν από το τέλος με προβολή του Σωκράτη Παπασταθόπουλου μετά από κόρνερ.

Στο ίδιο διάστημα (με εξαίρεση τα πρώτα πέντε λεπτά) η Man Utd ήταν ανύπαρκτη στον αγωνιστικό χώρο του “Emirates”, δέχθηκε ασφυκτική πίεση, επιθέσεις κατά κύματα και ακόμα και το 2-0 ήταν ένα κολακευτικό αποτέλεσμα ημιχρόνου. Οι μοναδικές απειλές ήταν με τον Rashford στα πρώτα 27 δευτερόλεπτα και στο τελευταίο δευτερόλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, με μια ακίνδυνη κεφαλιά του Maguire!

Ανούσια υπεροχή της United
Η Man Utd παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, κράτησε περισσότερο μπάλα και δημιούργησε κάποιες φάσεις για γκολ, δεν είχε όμως ουσία στην τελική προσπάθεια. Από την άλλη, η Arsenal έκανε διαχείριση δίνοντας γήπεδο στον αντίπαλο και προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις και στο τέλος κατάφερε να κρατήσει με σχετική ευκολία ανέπαφη την εστία της και να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη.