Με το δεξί στο 2020 και νίκη… αντεπίθεσης για τους «πολίτες»

January 1, 2020

Με νίκη ξεκίνησε το 2020 η Manchester City που επικράτησε στο “Etihad” με 2-1 της Everton. Ήταν ανώτεροι οι γηπεδούχοι και θα μπορούσαν να πάρουν μια πιο άνετη νίκη, αλλά κρατάνε τους τρεις βαθμούς βλέποντας με αισιοδοξία τη συνέχεια στη Premier League. Οι «πολίτες» έμειναν στην 3η θέση, αφού κέρδισε και η Leicester, ελπίζοντας πλέον σε απώλειες της Liverpool που αγωνίζεται αύριο έτσι ώστε να μειώσουν τη διαφορά που τους χωρίζει από την κορυφή και να σημάνουν την έναρξη αντεπίθεσης για τη διεκδίκηση του τίτλου.

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Man City πέτυχε πέντε συνεχόμενες νίκες σε αγώνες πρωταθλήματος απέναντι στην Everton. Το σημερινό παιχνίδι ήταν το 174ο ανάμεσα στις δύο ομάδες στη μεγάλη κατηγορία της Αγγλίας.

Και τα τρία γκολ του αγώνα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, αν και η μπάλα πήγε στα δίχτυα και μια φορά στο πρώτο μέρος αλλά η φάση κρίθηκε ως μη γενόμενη μετά από ένδειξη του VAR για οφσάιντ. Πιο συγκεκριμένα στο 13′ ο Phil Foden σκόραρε αλλά ο Mahrez στο ξεκίνημα της φάσης ήταν εκτεθειμένος.

Ο Gabriel Jesus στο 51′ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους και εφτά λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 78′ έχασε ευκαιρία για χατ-τρικ αφού από το σουτ του η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι. Το γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχε ένας άλλος Βραζιλιάνος, ο Richarlison στο 71′ μετά από λάθος του Claudio Bravo.