Μεταμορφωμένη με Moyes η West Ham

January 1, 2020

Άλλαξε προπονητή και μεταμορφώθηκε η West Ham, που στο ντεμπούτο της δεύτερης θητείας του David Moyes στον πάγκο της ομάδας τα «σφυριά» κέρδισαν 4-0 τη Bournemouth. Μεγάλης σημασίας η νίκη για τη Λονδρέζικη ομάδα αφού σε περίπτωση που είχαν απώλειες τότε θα βρίσκονταν στη ζώνη του υποβιβασμού. Στη 18η θέση έπεσαν τα «κεράσια», που ξεκίνησαν με το χειρότερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στην Premier League το 2020.

Προβάδισμα τριών τερμάτων από το πρώτο ημίχρονο πήρε η West Ham, που άνοιξε το σκορ στο 17′ με τον αρχηγό της Mark Noble. Ο Άγγλος βρήκε δίχτυα και στο 35′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ενδιάμεσα (25′) ο Sebastien πέτυχε ένα υπέροχο γκολ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Felipe Anderson στο 66ο λεπτό.

Με ένα γκολ στο ξεκίνημα και ένα στο φινάλε κρίθηκε το αποτέλεσμα την αναμέτρηση ανάμεσα σε Norwich και Ctystal Palace που διεξήχθη στο “Carrow Road”. Τα «καναρίνια» προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με τον Todd Cantwell και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο τελικό 1-1 με τον Connor Wickham στο 85′.