Ματς-θρίλερ με εννέα γκολ και ξανά στην κορυφή η Leeds

December 30, 2019

Φοβερό παιχνίδι διεξήχθη στο Μπέρμιγχαμ εκεί που η ομώνυμη ομάδα υποδέχθηκε τη Leeds και η τελευταία βγήκε νικήτρια στο φινάλε σε ένα ματς-θρίλερ που σημειώθηκαν εννέα τέρματα. Τα «παγώνια» μάλιστα ανέβηκαν ξανά στην κορυφή της Championship εκμεταλλευόμενοι την ήττα της West Brom, με την οποία έχουν τους ίδιους βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς και έπειτα πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά ήρθε γρήγορα η μείωση στο σκορ. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, αλλά η Leeds πήρε πάλι προβάδισμα. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο η Birmingham ισοφάρισε εκ νέου αλλά ένα λεπτό μετά η Leeds προηγήθηκε ξανά. Στις καθυστερήσεις το παιχνίδι ήρθε άλλη μια φορά στα ίσα, μέχρι όμως το 90’+5 που με αυτογκόλ η ομάδα του Marcelo Bielsa πήρε τη νίκη με 5-4.

Σε κανένα από τα άλλα παιχνίδια της 25ης αγωνιστικής δεν σημειώθηκαν περισσότερα από τρία γκολ, με τη Fulham να πετυχαίνει και να κερδίζει τη Stoke, ανεβαίνοντας έτσι στην 3η θέση. Έπεσε στην 4η θέση η Brentford μετά την ήττα από τη Millwall που απέχει δύο βαθμούς από την εξάδα.

Στην 5η θέση νικώντας την Wigan βρίσκεται η Nottingham Forest, με την Sheffield Wednesday να ακολουθεί παρότι έχασε από την Cardiff, αφού ούτε η Preston North End πήρε βαθμό απέναντι στη Reading.

Παρακολουθήστε στιγμιότυπα από παιχνίδια της Κυριακής και δείτε πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία:

Τελευταίο παιχνίδι για το 2019 απόψε ανάμεσα σε Derby County και Charlton Athletic. Εκκρεμεί επίσης το παιχνίδι της Notingham Forest με τη Reading που είχε αναβληθεί και ορίστηκε για το Γενάρη.