Τίποτα δεν την σταματά!

December 29, 2019

Άλλη μια νίκη πέτυχε η Liverpool, τη 18η σε 19 παιχνίδια στην Premier League, αποχαιρετώντας με τον καλύτερο τρόπο το 2019. Οι «κόκκινοι» επικράτησαν δύσκολα στο “Anfield” με 1-0 της Wolves και διατήρησαν τη διαφορά 13 βαθμών από τη 2η θέση που βρίσκεται η Leicester. Τίποτα δεν σταματάει την ομάδα του Μερσεϊσάιντ, που δείχνει πανέτοιμη για το δεύτερο μισό του πρωταθλήματος και ικανή να παραμείνει στην κορυφή μέχρι τέλους.

Συμπλήρωσαν 50 αγώνες πρωταθλήματος χωρίς εντός έδρας ήττα οι ποδοσφαιριστές του Jurgen Klopp, κάτι που είχε καταφέρει ξανά στο παρελθόν η Liverpool, με το ρεκόρ να κρατάει η Chelsea που σταμάτησε στα 86 παιχνίδια.

Επηρεασμένες από το γεμάτο πρόγραμμα των ημερών εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες και δεν είχαν πολλές ευκαιρίες για γκολ στο παιχνίδι. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 42ο λεπτό από το Mane μετά την ασίστ του Lallana. Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε με το διαιτητή να θεωρεί πως η μάλα κτύπησε στο χέρι του Άγγλου αμυντικού αλλά από τις επαναληπτικές προβολές φάνηκε πως δεν υπήρχε παράβαση και έτσι μέτρησε.

Για το Mane ήταν το 24ο γκολ του στην Premier League μέσα στο 2019, ενώ μετράει και έξι ασίστ. Μόνο ο Vardy συμμετείχε σε περισσότερα γκολ στη διοργάνωση το τρέχων έτος και συγκεκριμένα σε 34. Ακόμη, αξίζει να σημειωθεί πως για το Lallana ήταν η πρώτη ασίστ στο πρωτάθλημα μετά από δύο χρόνια και 363 ημέρες.

Η μπάλα κατέληξε ακόμη μια φορά στα δίχτυα στο παιχνίδι, με τη Wolves να σκοράρει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Pedro Neto αλλά οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν πολύ. Το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ στην αρχή της φάσης και έτσι παρέμεινε το 1-0 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Οι «λύκοι» προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί όταν έβγαιναν μπροστά, κυρίως από το 58′ όταν πέρασε στο παιχνίδι ο Adama Traore. Πέραν από κάποια σουτ που είτε ήταν άστοχα είτε εξουδετέρωσε ο Alisson δεν καταγράφηκε τεράστια ευκαιρία για γκολ.