Επιτέλους clean sheet… και 5η θέση!

December 29, 2019

Δεκατέσσερα παιχνίδια είχε να κρατήσει ανέπαφη εστία η Man United και το έκανε το βράδυ του Σαββάτου στην έδρα της Burnley, για να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη (2-0) που την ανεβάζει στην 5η θέση.

Η ομάδα του Ole Gunnar Solskjaer δεν εντυπωσίασε, ήταν όμως απόλυτη κυρίαρχος και στο τέλος κέρδισε δίκαια, πιο δύσκολα πάντως από ότι υποδηλώνει το τελικό σκορ.

Τελευταία φορά που δεν δέχτηκε γκολ ο David De Gea ήταν τον περασμένο Σεπτέμβριο στη νίκη επί της Leicester και απόψε εξιλεώθηκε με μια σπουδαία απόκρουση στα τελευταία λεπτά του αγώνα και πριν ο Rashford κάνει το 0-2 στο 90+5΄.

Ο Martial άνοιξε το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τη United να χάνει σημαντικές ευκαιρίες για να κλειδώσει πιο νωρίς και χωρίς άγχος τη νίκη. Με τη σημερινή επιτυχία ανέβηκε στην 5η θέση, ένα βαθμό πάνω από την Tottenham και ένα πίσω από την Chelsea, η οποία την Κυριακή παίζει εκτός έδρας με την Arsenal.

Η Burnley υστέρησε σημαντικά στο επιθετικό παιχνίδι, είχε ελάχιστες ευκαιρίες, θα μπορούσε όμως να ισοφαρίσει σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις. Η αποψινή ήταν η 4η ήττα στα έξι παιχνίδια που έδωσε μέσα στο Δεκέμβριο και παρέμεινε στην 13η θέση.