Οι «λύκοι» κατασπάραξαν με απίστευτη ανατροπή την ομάδα του Guardiola

December 28, 2019

Μπορεί η Boxing Day χθες να περιελάμβανε εννέα παιχνίδια αλλά την παράσταση στην 19η αγωνιστική της Premier League έκλεψε το παιχνίδι της Πέμπτης ανάμεσα σε Wolves και Manchester City. Οι «πολίτες» έπαιζαν με δέκα παίκτες και προηγήθηκαν με 0-2, αλλά στο τέλος έχασαν με 3-2 και πλέον βρίσκονται στο -14 από τη Liverpool που μάλιστα έχει παιχνίδι λιγότερο.

Στην ιστορία της Premier League μόνο δύο ομάδες (η Tottenham οκτώ φορές και η West Ham δύο λιγότερες) έχασαν περισσότερες φορές από τη Manchester City σε παιχνίδι που προηγήθηκαν με δύο γκολ. Για τους «πολίτες» ήταν η πέμπτη φορά και δεύτερη με τον Pep Guadiola στον πάγκο. Παράλληλα, η Wolves έγινε η δεύτερη ομάδα που καταφέρνει να νικήσει και στους δύο αγώνες της σεζόν τη Man City από τότε που ανέλαβε ο Καταλανός τεχνικός.

Απίστευτο το ματς που διεξήχθη στο “Molineux”, που ξεκίνησε με αποβολή του Ederson στο 12ο λεπτό λόγω φάουλ στον Jota. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας βγήκε εκτός περιοχής και ανέτρεψε τον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων, με τον Atkinson να βγάζει από την τσέπη του χωρίς δεύτερη σκέψη την κόκκινη κάρτα.

Αυτό δεν πτόησε τους ποδοσφαιριστές του Pep Guardiola, που βγήκαν μπροστά και σε μια ανύποπτη φάση κέρδισαν πέναλτι. Στο 21′ ο Mahrez μπήκε στην περιοχή και ο Dendoncker τον πάτησε, με τον διαιτητή να μην σφυρίζει κάτι και το VAR να τον ενημερώνει για την επαφή και να δίνει την παράβαση.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Sterling και ο Patricio απέκρουσε αλλά δόθηκε επανάληψη λόγω παικτών της Wolves που μπήκαν  νωρίτερα στην περιοχή. Ίδιοι πρωταγωνιστικές στην επανεκτέλεση, με τον Πορτογάλο τερματοφύλακα να αποκρούει ξανά αλλά στην επαναφορά ο Sterling σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το δεύτερο μέρος να ξεκινάει με καλή φάση για τους γηπεδούχους αλλά χωρίς θετικό αποτέλεσμα. Σε μια αντεπίθεση στο 50′ ο Sterling βρέθηκε απέναντι από τον Patricio και πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ στο παιχνίδι κάνοντας το 2-0.

Με αυτό ο Άγγλος διεθνής έφτασε τα 20 γκολ φέτος σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ μετράει και τέσσερις ασίστ. Κανείς άλλος παίκτης της Premier League δεν συμμετείχε σε τόσα τέρματα.

Η απάντηση ήταν άμεση για τους «λύκους», που μείωσαν στο σκορ με δυνατό σουτ του Adama Traore στο 55′. Ο μεσοεπιθετικός της Wolves έγινε μόλις ο τρίτος ποδοσφαιριστής στην Premier League που πετυχαίνει τρία γκολ την ίδια σεζόν απέναντι στον Pep Guardiola.

Ακολούθως πίεσαν για την ισοφάριση, με καλές στιγμές να χάνονται από τους ποδοσφαιριστές του Nuno Espirito Santo. Το 2-2 ήρθε όμως, με τον Raul Jimenez να σκοράρει στο 82′ μετά την ασίστ του Traore που έκλεψε τη μπάλα από τον Mendy, ο οποίος λειτούργησε εντελώς ανεξήγητα προσπαθώντας να καλύψει τη μπάλα παρά να τη διώξει.

Σαν να μην έφτασαν όλα αυτά για τη Man City, ήρθε το τελειωτικό κτύπημα στο 89′ με το γκολ του Matt Doherty που άλλαξε υπέροχα τη μπάλα με τον Jimenez πριν την στείλει στα δίχτυα. Όπως ήταν αναμενόμενο ακολούθησε πανικός στον αγωνιστικό χώρο και τις κερκίδες από πλευράς γηπεδούχων.

Μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν έχασαν οι φιλοξενούμενοι στις καθυστερήσεις, με τον Sterling να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.