Επιστροφή στις νίκες με τα… δεύτερα!

December 28, 2019

Χωρίς τον Vardy (γέννησε σήμερα η σύζυγός του) και πολλά άλλα από τα αστέρια της αγωνίστηκε η Leicester στο “London Stadium”, κατάφερε όμως να φύγει με ένα σπουδαίο διπλό και άνοιξε εκ νέου τη διαφορά από την Man City στους 4 βαθμούς.

Ο Brendan Rοdgers άλλαξε ριζικά την ενδεκάδα του, μετά την απογοητευτική εμφάνιση και βαριά ήττα από τη Liverpool, και η ομάδα του παρουσιάστηκε φρέσκια και σαφώς βελτιωμένη. Ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες (είχε και χαμένο πέναλτι) και κέρδισε δίκαια τη West Ham με 2-1.

Στον αντίποδα, η West Ham έδωσε στον εντός έδρας απογοητευτικό απολογισμό της΄και παραμένει στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Επιστροφή με απόκρουση πέναλτι!
Στην επιστροφή του μετά τον πολύμηνη απουσία του λόγω τραυματισμού, ο Lukasz Fabianski έκανε από τα πρώτα λεπτά αισθητή την παρουσία του, αρχικά παραχωρώντας πέναλτι σε ανατροπή του Ihenacho και ακολούθως αποκρούοντας την -κακή- εκτέλεση από τον Demarai Gray!

H Leicester συνέχισε να είναι καλύτερη, πιο επιθετική και κατάφερε τελικά να ανοίξει το σκορ με τον (αντικαταστάτη του Vardy στην ενδεκάδα), Iheanacho στο 40′.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε όμως πολύ, αφού πέντε λεπτά αργότερα η West Ham ισοφάρισε με το παρθενικό γκολ του νεαρού Ισπανού, Pablo Fornals στην Premier League.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε στο 56′ ο Deramai Gray, ο οποίος εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι στα πρώτα στάδια του αγώνα.