«Διπλό» η Everton, έριξε «3άρα» η Watford

December 28, 2019

Απέδρασε από το “St. James Park” με τους τρεις βαθμούς η Everton, νικώντας τη Newcastle με τα γκολ του Calvert-Lewin. Σπουδαία νίκη πέτυχε και η Watford απέναντι στην Aston Villa, ενώ ισόπαλο τελείωσε το παιχνίδι ανάμεσα σε Southampton και Crystal Palace.

-Νωρίτερα η Brighton κέρδισε τη Bournemouth.

Newcastle 1-2 Everton
Νέα νίκη με τον Carlo Ancelotti στον πάγκο πέτυχαν τα «ζαχαρωτά». Πρωταγωνιστής ο Dominic Calvert-Lewin που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, ενώ ενδιάμεσα είχαν ισοφαρίσει οι γηπεδούχοι.

Ο Άγγλος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, φτάνοντας τα εφτά γκολ στη φετινή Premier League και αποτελεί την καλύτερη επίδοση της καριέρας του. Στο 29′ ο Andy Carroll έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά το δοκάρι από το σουτ του Miguel Almiron αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η ισοφάριση ήρθε στο 56′ από τον Fabian Schar, με την ασίστ να δίνει με κεφαλιά ο Andy Carroll. Τέσσερα λεπτά αργότερα ακυρώθηκε τέρμα του Mason Holgate που ήταν λίγο πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό, αλλά το γκολ που έβαλε μπροστά ξανά την Everton δεν άργησε να έρθει. Στο 64′ ο Richarlison έδωσε έτοιμο γκολ στον Calvert-Lewin που σε κενό τέρμα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Southampton 1-1 Crystal Palace
Από ένα βαθμό πήραν οι δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τον James Tomkins στο 50′ κα τους «Άγιους» να ισοφαρίζουν το 74′ με τον Danny Ings. Στο 17′ είχε ακυρωθεί γκολ των «αετών» που πέτυχε Max Meyer, αφού ο Wilfried Zaha που έδωσε την ασίστ ήταν οφσάιντ για μερικά εκατοστά.

Watford 3-0 Aston Villa
Παίζοντας με δέκα ποδοσφαιριστές οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη. Δύο γκολ πέτυχε ο αρχηγός Troy Deeney και ένα ο Ismaila Sarr. Ο τελευταίος σκόραρε στο 71′ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 42′ ο Deeney άνοιξε το σκορ και στο 67′ ο ίδιος παίκτης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι είχε κάνει το 2-0. Ενδιάμεσα (57′) αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Adrian Mariappa αλλά δεν επηρέασε τις «σφήκες» που έφτασαν στο «τρίποντο».