Ήταν καλύτερη και πήρε το «τρίποντο»

December 28, 2019

Νικήτρια την Brighton βρήκε το παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής στην Premier League. Οι «γλάροι» επικράτησαν με 2-0 απέναντι στη Bournemouth σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και ανέβηκαν στους 24 βαθμούς αφήνοντας την αντίπαλο τους με τέσσερις λιγότερους.

Το σκορ άνοιξε ο Alireza Jahanbakhsh μόλις στο 3ο λεπτό με δυνατό σουτ από πλάγια εντός περιοχής. Με το τέρμα του ο 26χρονος ποδοσφαιριστής έγινε μόλις ο τρίτος Ιρανός που σκοράρει σε αγώνα της Premier League.

Το δεύτερο τέρμα για την Brighton σημείωσε ο Aaron Mooy στο 79′ με όμορφη ενέργεια μετά την πάσα του Trossard. Ήταν ο ενδέκατος σκόρερ της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα, με μόνο τη Liverpool να έχει περισσότερους.

Ενδιάμεσα των δύο τερμάτων και συγκεκριμένα στο 58′ η μπάλα κατέληξε ξανά στα δίχτυα της Bournemouth, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR. Ο Dan Burn σκόραρε σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή, αλλά στο ξεκίνημα ήταν οφσάιντ σύμφωνα με την τεχνολογία και τις γραμμές που χρησιμοποιούνται από τους διαιτητές της Premier League που βρίσκονται στο VAR.