Το κόκκινο… διαστημόπλοιο εξαφάνισε τις «αλεπούδες»

December 27, 2019

Liverpool από άλλο πλανήτη… Οι «κόκκινοι» πήγαν στο “King Power” με ξεκάθαρο στόχο τη νίκη και το έδειξαν από το πρώτο σφύριγμα του αγώνα. Με μια απίστευτη εμφάνιση κέρδισαν με το επιβλητικό 4-0 την Leicester και την άφησαν στο -13 από την κορυφή. Το… διαστημόπλοιο του Jurgen Klopp εξαφάνισε τις «αλεπούδες» από το γήπεδο, με τις μηδέν τελικές προσπάθειες στην εστία να τα λένε όλα!

Χωρίς υπερβολή, τα τέσσερα γκολ που πέτυχαν οι πρωτοπόροι στην Premier League ήταν λίγα βάσει των ευκαιριών που δημιούργησαν. Πλέον αφήνουν την Boxing Day πίσω τους και βλέπουν το τελευταίο παιχνίδι στο 2019 που είναι την ερχόμενη Κυριακή στο “Anfield” απέναντι στη Wolves.

Οι φάσεις στο πρώτο ημίχρονο για τη Liverpool διαδέχονταν η μία την άλλη, με τον Roberto Firmino στο 31′ να δίνει την λύση. Ο Βραζιλιάνος σκόραρε με κεφαλιά μετά από μοναδική μπαλιά του Trent Alexander-Arnold. Αυτό ήταν το όγδοο σερί γκολ του μακριά από το “Anfield”.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν λες και έπαιζαν μόνοι τους οι «κόκκινοι», που δημιούργησαν αρκετές φάσεις για γκολ, με αυτό να έρχεται από τα έντεκα βήματα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Caglar Soyuncu έκανε χέρι και ο James Milner που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Άγγλος ευστόχησε στο 71′ και έκανε το 2-0. Ήταν το 13ο εύστοχο του σε 14 εκτελέσεις πέναλτι με τη Liverpool στο πρωτάθλημα.

Τρία λεπτά αργότερα η Liverpool πέτυχε το 0-3 με τον Firmino να βρίσκει ξανά δίχτυα και τον Trent Alexander-Arnold να μοιράζει ακόμη μια ασσίστ! Με το τέρμα αυτό η Liverpool έφτασε τα 500 σε όλες τις διοργανώσεις από τότε που ανέλαβε τα ηνία ο Klopp. Χρειάστηκαν 239 παιχνίδια για να φτάσουν οι «κόκκινοι» σε αυτό το νούμερο.

Στη συνέχεια ο TAA από δημιουργός μετατράπηκε σε σκόρερ, γράφοντας στο 78′, με δυνατό σουτ μετά την πάσα του Mane, το τελικό 0-4. Ο νεαρός αμυντικός το πανηγύρισε δεόντως πηγαίνοντας στη γωνιά που βρίσκονταν οι φίλοι της ομάδας.