Το έκαναν να μοιάζει εύκολο…

December 26, 2019

Επέστρεψε στις νίκες η Manchester United, νικώντας τη Newcastle στη Boxing Day της Premier League με 4-1. Οι «κόκκινοι διάβολοι» έμειναν πίσω στο σκορ αλλά έφτασαν στην ανατροπή πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και το έκαναν να μοιάζει εύκολο. Στο -4 από την τετράδα βρίσκεται πλέον η ομάδα του Ole Gunnar Solskjaer, ενώ οι «καρακάξες» έμειναν στην 10η θέση με 25 βαθμούς.

Ο Matthew Longstaff στο 17′ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, βρίσκοντας δίχτυα όπως και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Με το γκολ του έγινε ο νεαρότερος παίκτης (σε ηλικία 19 ετών και 280 ημερών) που σκοράρει στο “Old Trafford” για τη φιλοξενούμενη ομάδα σε παιχνίδι της Premier League μετά το νικητήριο του Jermain Defoe για τη West Ham πριν 18 χρόνια. Παράλληλα ο νεαρός Άγγλος μπήκε σε ένα κλειστό κλαμπ που βρίσκονται οι άλλοι δύο παίκτες που πέτυχαν επίσης τα δύο πρώτα γκολ τους στη διοργάνωση σε δύο διαφορετικούς αγώνες απέναντι στη Manchester United.

Δεν άργησε να έρθει η ισοφάριση, με τον Anthony Martial να σκοράρει εφτά λεπτά αργότερα. Ο Γάλλος βρήκε δίχτυα και στα τρία εντός έδρας παιχνίδια που αγωνίστηκε κόντρα στη Newcastle. Προβάδισμα στους γηπεδούχους έδωσε ο Mason Greenwood στο 36′ εκμεταλλευόμενος λάθος στην άμυνα των αντιπάλων. Με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφτασε τα οκτώ γκολ σε όλες τις διοργανώσεις φέτος. Ακόμη, έγινε ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που πετυχαίνει τρία γκολ για τη Manchester United στην Premier League.

Με… αέρα δύο τερμάτων πήγε στα αποδυτήρια η Man Utd, με τον Marcus Rashford να σκοράρει με κεφαλιά στο 41′. Ήταν το ενδέκατο τέρμα του σε 19 συμμετοχές πρωταθλήματος τη φετινή σεζόν και αποτελεί ρεκόρ καριέρας, έχοντας ήδη σκοράρει ένα περισσότερο από πέρσι σε 33 συμμετοχές.

Μετά από λάθος γύρισμα παίκτη της Newcastle ήρθε το τέταρτο γκολ για τους γηπεδούχους στο παιχνίδι, με τον Martial στο 51′ να βρίσκει δεύτερη φορά δίχτυα στο παιχνίδι. Για πρώτη φορά σκόραρε δύο γκολ (μετά από 62 συμμετοχές) σε εντός έδρας παιχνίδι στην Premier League ο 24χρονος επιθετικός.