Είχε γλαρόσουπα το μενού στο “Tottenham Hotspur Stadium”

December 26, 2019

Νίκη με ανατροπή στο σκορ πέτυχε η Tottenham απέναντι στη Brighton, στο παιχνίδι με το οποίο ξεκίνησε η δράση στη Boxing Day της Premier League. Οι «πετεινοί» υποδέχτηκαν την ομάδα που τους είχε κερδίσει στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στη φετινή σεζόν και πήραν… εκδίκηση επικρατώντας με 2-1.

Δύο γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, το ένα όμως μέτρησε. Ο Harry Kane έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 24ο λεπτό αλλά το τέρμα ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR, αφού ο Άγγλος επιθετικός ήταν ελάχιστα πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό. Το σκορ άνοιξε τελικά στο 37′ με τον Pascal Groß να εκτελεί φάουλ και τον Adam Webster με κεφαλιά να κάνει το 1-0.

Στο 53′ ο Kane σκόραρε ξανά και αυτή τη φορά το γκολ του μέτρησε. Ο αρχηγός των «πετεινών» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με διπλή προσπάθεια, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και φτάνοντας παράλληλα τα οκτώ γκολ σε πέντε παιχνίδια που διεξήχθησαν στη Boxing Day.

Με γκολ του Dele Alli στο 72′ ήρθε η ανατροπή στο σκορ για τους γηπεδούχους. Ήταν το όγδοο τέρμα που είχε συμμετοχή (πέτυχε πέντε και μοίρασε τρεις ασίστ) στα τελευταία οκτώ παιχνίδια όλες τις διοργανώσεις ο 23χρονος ποδοσφαιριστής, περισσότερα από οποιοδήποτε συμπαίκτη του από τότε που ο Jose Mourinho κάθισε στον πάγκο της Tottenham.

Η Tottenham έφτασε τους 29 βαθμούς και πέρασε στην 5η θέση, εκεί που θα παραμείνει εάν Sheffield και Wolves έχουν απώλειες. Στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα με 20 βαθμούς παρέμειναν οι «γλάροι».