Μεγάλη με τους μεγάλους, με τους μικρούς… μικρή!

December 22, 2019

Για μία ακόμη αγωνιστική η Manchester United επιβεβαίωσε πως κόντρα στις ομάδες του top-6 γιγαντώνεται και πραγματοποιεί τις καλύτερες της εμφανίσεις και παίρνει σπουδαία αποτελέσματα (4-3-0 σε όλες τις διοργανώσεις) και απέναντι στους «μικρούς» είναι συνήθως από μέτρια έως απογοητευτική (πήρε 9 βαθμούς και έχασε 24 απέναντι σε σύνολο 11 αγώνων πρωταθλήματος!)

Η ομάδα του Ole Gunnar Solskjaer επιβεβαίωσε τον πιο πάνω κανόνα, πραγματοποιώντας μία ακόμα αποκαρδιωτική εμφάνιση, αυτή τη φορά απέναντι στην ουραγό του πρωταθλήματος Watford και ηττήθηκε 2-0, δεχόμενη τα γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Πριν από το σημερινό παιχνίδι, η Manchester United μετρούσε 11 νίκες στα προηγούμενα 12 παιχνίδια πρωταθλήματος κόντρα στην Watford (92%)!

Ημίχρονο χωρίς τελική στο στόχο!
Τα πρώτα στάδια του αγώνα ήταν ήσυχα, με την United να κρατά περισσότερο την μπάλα αλλά να μην μπορεί να φτιάξει τη μεγάλη ευκαιρία. Η Watford από την πλευρά της προσπάθησε να πιέσει πιο ψηλά από τη μεσαία γραμμή, προκάλεσε κάποια προβλήματα στον αντίπαλό της, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα.

Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ακυρώθηκε σωστά γκολ για τους γηπεδούχος για φάουλ πάνω στον De Gea.

Η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα ήρθε λίγο μετά το 30′, όταν ο Rashford έβγαλε τον Lingard μόνο απέναντι από τον Foster, ο επιθετικός της Man Utd κρέμασε τον τερματοφύλακα της Watford η μπάλα όμως έφυγε λίγο πάνω από την εστία.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο χωρίς να καταγράψουν τελική προσπάθεια στο στόχο!

Εφιαλτικό ξεκίνημα για  De Gea και Man Utd
Οι δύο πρώτες τελικές προσπάθειες στον αγώνα ήρθαν στο ξεκίνησαν του β’ μέρους, ήταν για λογαριασμό της Watford και έγιναν και οι δύο γκολ!

Στο 50′, ο Will Hughes εκτέλεσε φάουλ και μετά από ακίνδυνο σουτ του Ismaila Sarr ο De Gea είδε την μπάλα να του φεύγει μέσα από το χέρια του και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του! Αυτό ήταν το 6ο σοβαρό λάθος που κάνει ο τερματοφύλακας της United από το ξεκίνημα της περσινής σεζόν και οδήγησε σε γκολ!

Και πριν ο Ισπανός τερματοφύλακας και οι συμπαίκτες του να συνέλθουν από το σοκ, τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με εκτέλεση πέναλτι του Troy Deeney!

Ο Solskjaer απάντησε στα δυο γκολ με αλλαγές (έριξε στο παιχνίδι Greenwood, ενώ έκανε και την επανεμφάνισή του ο Pogba μετά από τρεις μήνες!), οι «κόκκινοι διάβολοι» έβγαλαν μια αντίδραση, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρέις δεν κατάφεραν όμως να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα και μοιραία γνώρισαν μία ακόμη εκτός έδρας ήττα.