Τέσσερα διπλά και ο «άσος» της Newcastle

December 21, 2019

Τέσσερις νίκες πανηγύρισαν οι φιλοξενούμενοι στα πέντε παιχνίδια που έγιναν το απόγεμα του Σαββάτου, για την 18η αγωνιστική της Premier League απόγευμα.

Το… σερί χάλασε η Newcastle, η οποία κέρδισε την Crystal Palace, με τον Almiron να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ του αγώνα (και πρώτο δικό του στο πρωτάθλημα!) και τις «καρακάξες» να σκαρφαλώνουν στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα.

Σπουδαία από κάθε άποψη νίκη πέτυχε η Southampton στην έδρα της Aston Villa με 3-1 και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, στο +3 από τη σημερινή της αντίπαλο. Ο Danny Ings επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε φοβερή φόρμα, σκοράροντας δυο φορές και έγινε ο μόλις τρίτος παίκτης στην ιστορία του συλλόγου που φτάνει διψήφιο αριθμό τερμάτων πριν από τα Χριστούγεννα!

Ο Raul Jimenez επέστρεψε στα γκολ, επέστρεψε και η Wolves στις επιτυχίες. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει στην έδρα της Norwich, από γκολ του Cantwell στο πρώτο ημίχρονο, το γύρισε όμως στο τελευταίο ημίωρο με τους Saiss και Jimenez.

Brighton και Sheffield United αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε επίπεδο Premier League (οι προηγούμενες 24 ήταν στην β´ κατηγορία) και οι «λεπίδες» πήραν τους τρεις βαθμούς χάρη σε ένα τέρμα του Mcburnie στο πρώτο ημίχρονο.

Τέλος, εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε και η Burnley, επικρατώντας της Bournemouth με 1-0 πετυχαίνοντας το νικητήριο λεπτό στο 90, με τον Jay Rodriguez!