Με τον τρόπο της City… Foxes σε κάθοδο!

December 21, 2019

Τι κι αν προηγήθηκε με ένα εξαιρετικό σε αντεπίθεση τέρμα του Vardy μέσα στο Etihad η Leicester, o De Bruyne ήταν αυτός που έλαμψε και πάλι, η City γύρισε το παιγνίδι και σμίκρυνε την διαφορά από την κορυφή και από την 2η θέση.

Αποτέλεσμα που βόλεψε και την Liverpool που είχε ρεπό, καθώς κράτησε την διαφορά των δέκα βαθμών, από την ομάδα του Brendan Rodgers.

Ήταν η 2η συνεχόμενη απώλεια για τους Foxes, μετά και την ισοπαλία με Norwich και δείχνει ότι κάνει κοιλιά σε μια πολύ σημαντική χρονική στιγμή της σεζόν.

Όλα ξεκίνησαν καλά για την Leicester, με το γρήγορο τέρμα του Jamie Vardy στο 22ο λεπτό, σε μια γρήγορη αντεπίθεση, με τον Barnes να καταγράφει την ασίστ και να εκθέτει για ακόμη μια φορά τα προβλήματα που παρουσιάζει φέτος σε αντεπιθέσεις, η ομάδα του Pep Guardiola.

Ήταν το 4ο συνεχόμενο παιγνίδι εντός έδρας που δεχόταν πρώτη τέρμα! Αυτό από μόνο δεν πτόησε τους Citizens αντέδρασαν και ισοφάρισαν σχετικά νωρίς, με ένα γκολ ενός πρώην των Foxes, (Riyad Mahrez) στο 30′.

Ο De Bryune καθοδηγούσε με μαεστρία και η City δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα, αναδεικνύοντας τον Kasper Schmeichel σε πρωταγωνιστή της αναμέτρησης!

Το αναπόφευκτο ήρθε τρία λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, με τον Sterling να ανατρέπεται από την Perreira και τον Gundogan να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι.

Το ίδιο σκηνικό και στο 2ο ημίχρονο με τους Mahrez και De Bruyne να βρίσκουν μεγάλες ευκαιρίες (είχαν και από ένα δοκάρι στο 1ο ημίχρονο) και την Leicester να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, αφήνοντας κενά στα μετόπισθεν.

Τελικά ο Βέλγος μαέστρος μέτρησε την 13η ασίστ φέτος δίνοντας την ευκαιρία στον Gabriel Jesus να γράψει το τελικό 3-1 στο 69ο λεπτό και την City να επιβεβαιώνει ότι βρίσκει φόρμα, αυτή που τις χάρισε τους δύο προηγούμενους τίτλους!