Οι «αλεπούδες» στα ημιτελικά του League Cup

December 19, 2019

Στη διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση για τα ημιτελικά του League Cup ανάμεσα σε Everton και Leicester, με τη δεύτερη να επικρατεί με 4-2. Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης στο “Goodison Park” οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 2-2. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο και οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις του δεύτερου μέρους.

Το σκορ άνοιξε ο Maddison στο 26′ και τρία λεπτά αργότερα ο Evans διπλασίασε τα τέρματα των αλεπούδων. Στο 70′ ο Davies μείωσε στο σκορ και στο 90’+1 έγινε το 2-2 με απίστευτο γκολ του Baines, που έστειλε τη μπάλα εκεί που «κοιμούνται οι αράχνες».

Οι εκτελέσεις πέναλτι ξεκίνησαν με δύο αποκρούσεις, πρώτα από τον Pickford και ακολούθως από τον Schmeichel. Ο Δανός απέκρουσε και το επόμενο πέναλτι, με όλες τις υπόλοιπες εκτελέσεις να είναι εύστοχες.