Με την… άνεση τους στους «4» Man Utd και City

December 19, 2019

Στα ημιτελικά του Carabao Cup προκρίθηκαν οι δύο σύλλογοι του Μάντσεστερ.

Με δύο γκολ του Raheem Sterling η κάτοχος του τίτλου Manchester City δεν δυσκολεύτηκε να περάσει το εμπόδιο της Oxford United και να σφραγίσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Ο διεθνής Άγγλος επιθετικός έδωσε προβάδισμα 2-1 στην ομάδα του, ενώ υπέγραψε και την νίκη με σε μια αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Matty Taylor είχε ισοφαρίσει για την Oxford μόλις 40 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνο. Το σκορ είχε ανοίξει ο Joao Cancelo στο 22′.

Πολύ πιθανόν το σημερινό παιχνίδι της City να ήταν το τελευταίο για τον Mikel Arteta στο πλευρό του Pep Guardiola, παρά το γεγονός ότι οι τελευταίες πληροφορίες ανέφεραν πως δεν έχει επέλθει οριστική συμφωνία με την Arsenal για το ποσό που θα καταβάλουν οι «κανονιέρηδες» στους «πολίτες».

Τρία γκολ σε 10 λεπτά
Ακόμα πιο άνετη ήταν η πρόκριση της Manchester United κόντρα στην Colchester (League Two).

Η ομάδα του Ole Gunnar Solskjaer σκόραρε τρεις φορές σε διάστημα 10 λεπτών με τους και πέρασε στους “4”, για πρώτη φορά μετά το 2017.

Τα γκολ σημείωσαν οι Marcus Rashford, Anthony Martial και Ryan Jackson (αυτογκόλ).