«Καθάρισαν» νωρίς και δεν άφησαν ελπίδες στους μικρούς

December 18, 2019

Το αναμενόμενο έγινε στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του League Cup, με την Aston Villa να κερδίζει εύκολα τη Liverpool ή καλύτερη τη δεύτερη ομάδα των «κόκκινων». Ο Jurgen Klopp και τα βασικά στελέχη της ομάδας του Μερσεϊσάιντ βρίσκονται στο Κατάρ για τον αυριανό ημιτελικό αγώνα του παγκοσμίου κυπέλλου συλλόγων, έτσι στο “Villa Park” για την αγγλική διοργάνωση αγωνίστηκαν νεαροί ποδοσφαιριστές από την ακαδημία.

Από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» η πρόκριση, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων. Στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό 5-0. Ευκαιρίες για γκολ δημιούργησαν και οι μικροί «κόκκινοι», καταγράφοντας μάλιστα περισσότερες τελικές στο στόχο από τους αντιπάλους τους, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.

Το σκορ άνοιξε ο Conor Hourihane στο 14′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και τρία λεπτά μετά έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Morgan Boyes. Ο Jonathan Kodjia στο 37′ χρίστηκε σκόρερ και οκτώ λεπτά αργότερα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση. Ο Wesley στην τελευταία φάση του αγώνα πέτυχε το πέμπτο γκολ της Aston Villa.