Γκέλα μετά από εννέα και στο -10!

December 14, 2019

Απρόσμενες βαθμολογικές απώλειες είχε η Leicester και ταυτόχρονα έχασε και πολύτιμο έδαφος στο κυνήγι της Liverpool.

Μετά από οχτώ σερί νίκες, οι «αλεπούδες» υποχρεώθηκαν σε ισοπαλία 1-1 με Norwich στο “King Power Stadium” και πλέον η διαφορά από την κορυφή άνοιξε στους δέκα βαθμούς.

Η Norwich πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και πήρε δίκαια προβάδισμα με τον Teemu Pukki στο 26, μετά από ασίστ του Emiliano Buendia. Το προβάδισμά της όμως κράτησε μόλις 12 λεπτά αφού η Leicester ισοφάρισε μετά από δυνατή κεφαλιά του Jamie Vardy, το γκολ όμως χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον Tim Krul.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες πίεσαν για το νικητήριο γκολ και πρόσφεραν ένα χορταστικό 45λεπτο, με τον Vardy να φτάνει δύο φορές κοντά στο γκολ αλλά να μην τα καταφέρνει.

Με το βαθμό που πήραν τα «καναρίνια» μείωσαν τη διαφορά από τις Aston Villa και Southampton στους τρεις, παραμένουν όμως στη προτελευταία θέση της βαθμολογίας.