Τρεις «κανονιές» σε 9′ και… επιτέλους νίκη!

December 10, 2019

Τέλος στο σερί των εννέα αγώνων χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις έβαλε η Arsenal!

Μετά από ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η West Ham προηγήθηκε με τον Angelo Ogbonna (38′), οι «κανονιέρηδες» παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στην επανάληψη και σκόραραν τρεις φορές σε διάστημα εννέα λεπτών (60′-69′), με τους τρεις επιθετικούς της (Martinelli, Pepe, Aumbameyang), για να φτάσουν στη νίκη με 3-1, πρώτη στο πρωτάθλημα μετά από οχτώ αγωνιστικές!

Η πρώτη νίκη με τον Freddie Ljungberg στον πάγκο ανέβασε την Arsenal στους 22 βαθμούς και ισοβαθμεί στη 8η θέση με τις Sheff Utd, Crystal P. και Newcastle. Στον αντίποδα, τα «σφυριά» έμειναν στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού και ο Pelegrini έκανε ένα ακόμα βήμα προς την έξοδο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με τον αμυντικό, Angelo Ogbonna, ο οποίος βρήκε δίχτυα για δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι στη Premier League, μετρώντας μέχρι σήμερα μόλις ένα γκολ σε σύνολο 97 εντός έδρας αγώνες σε ένα από τα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρώπης!

Έγραψε ιστορία ο Martinelli
Τη δική του ιστορία έγραψε και ο Gabriel Martinelli ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 60′ αφού έγινε ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής της Arsenal που κατάφερε να σκοράρει στο ντεμπούτο του, στην παρθενική του παρουσία στην ενδεκάδα, σε αγώνα της Premier League.

Έξι λεπτά αργότερα ο Pepe (66′) έφερε “τούμπα” το παιχνίδι με το πιο όμορφο γκολ της βραδιάς, με τον Pierre-Emerick Aubameyang να κλειδώνει τη νίκη στο 69΄.