Επίδειξη δύναμης και 7η σερί νίκη!

December 7, 2019

Το τρένο του Jurgen Klopp πέρασε και από το “Vitality Stadium” με το νικηφόρο 3-0, πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εκτός έδρας εμφανίσεις στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Liverpool πανηγύρισε την έβδομη σερί της νίκη και 15η σε 16 αγώνες πρωταθληματος και αύξησε τις αποστάσεις από τις ομάδες που ακολουθούν (με παιχνίδι περισσότερο). Επιπρόσθετα, οι «κόκκινοι» κράτησαν ανέπαφη εστία για πρώτη φορά μετά από 14 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις!

Πέραν από τους τρεις βαθμούς, ο Γερμανός τεχνικός είδε για ένα ακόμη παιχνίδι ποδοσφαιριστές της δεύτερης γραμμής να βγαίνουν μπροστά, να πραγματοποιούν καλή εμφάνιση και να σκοράρουν!

Ο Ox-Chambarlein άνοιξε το σκορ στο 35’ με το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα μετά από ένα χρόνο, ενώ ο Keita σκόραρε για πρώτη φορά στη φετινή Premier League στην παρθενική του παρουσία στο αρχικό σχήμα (μέχρι σήμερα είχε παίξει 14 λεπτά!).

Επιπλέον, ο Keita έγινε ο 16ος διαφορετικός παίκτης της Liverpool που σκοράρει στη φετινή σεζόν από τους συνολικά 18 που πήραν χρόνο συμμετοχής στην Premier League!

Η Liverpool όχι μόνο δεν έριξε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ήταν ακόμα καλύτερη, κυριάρχησε πλήρως του αντιπάλου της και θα μπορούσε να πετύχει περισσότερο γκολ από τα τρία που σημείωσε.

Το 3-0 πετυχε ο Mo Salah, με το 63ο του γκολ σε 100 συμμετοχές στην Premier League, πρώτο φετινό μακριά από το «Anfield» και 7ο σε πέντε παιχνίδια κόντρα στην Bournemouth!

Οι γηπεδούχοι συμπλήρωσαν πέντε παιχνίδια χωρίς να πάρουν βαθμό, επίδοση που είναι και η χειρότερη στην ιστορία τους στη μεγάλη κατηγορία!