Επιστροφή στις νίκες με επιβλητική εμφάνιση

December 4, 2019

Με επιβλητική εμφάνιση επέστρεψε στις νίκες η Manchester City, επικρατώντας εκτός έδρας της Burnley με 4-1. Οι «πολίτες» με το «τρίποντο» που πήραν μείωσαν στους οκτώ βαθμούς από την κορυφή και ελπίζουν σε απώλειες της πρωτοπόρου Liverpool αύριο στο ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ.

Μπήκαν δυνατά με στόχο το γρήγορο γκολ οι φιλοξενούμενοι, δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις τους για το «διπλό». Το γκολ με το οποίο άνοιξαν το σκορ σημειώθηκε στο 24ο λεπτό με τον Gabriel Jesus να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με όμορφο σουτ από πλάγια θέση. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε και στο 50′ με κοντινή προβολή, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός πέτυχε εκτός έδρας τα τελευταία έντεκα γκολ του σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας… ξεχάσει πότε σκόραρε στο “Etihad”.

Εντυπωσιακό το τρίτο γκολ της Man City, το οποίο πέτυχε ο Rodrigo στο 68′ με δυνατό σουτ και ενώ η μπάλα βρισκόταν στον αέρα. Ο Riyad Mahrez ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στην αναμέτρηση χρίστηκε επίσης σκόρερ, με προσωπική ενέργεια στο 87′, και έγινε ο πρώτος Αλγερινός που φτάνει τα 50 γκολ στην Premier League. Δύο λεπτά αργότερα ο Robbie Brady παραβίασε την άμυνα της ομάδας του Pep Guardiola και μείωσε σε 4-1 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.