Ισοπαλία… και πολύ της ήταν!

December 1, 2019

Επανέλαβε εαυτόν η Manchester United, αυτή τη φορά εντός έδρας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κόκκινοι διάβολο» θύμισαν στο ναυάγιο της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Norwich (3-3), βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή, αλλά στο τέλος έμεινε σε μια χορταστική ισοπαλία και πολύ μακριά από την πρώτη τετράδα.

Η ομάδα του Ole Gunnar Solskjaer έβγαλε ενέργεια και έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο για 15-20 λεπτά. Στο υπόλοιπου του αγώνα η Aston Villa ήταν καλύτερη και θα μπορούσε να φύγει ακόμα και με τη νίκη από το “Old Trafford”.

Τραγική εμφάνιση στο α μέρος
Η εμφάνιση της Man Utd στο πρώτο ημίχρονο ήταν τραγική. Για 47 λεπτά η Villa ήταν η καλύτερη ομάδα από τις δύο, έλεγχε πλήρως το ρυθμό και το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με τον κορυφαίο της παίκτη, Jack Grealish.

Ο αρχηγός των “villains” ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα των γηπεδούχων και σε αρκετές περιπτώσεις μόνο με φάουλ μπορούσαν να τον σταμάτησαν. Αυτό πήγε να κάνει και ο Andreas Pereira στη φάση του 11′, δεν κατάφερε όμως να τον ρίξει στο έδαφος και ο Grealish νίκησε τον David de Gea με ένα εξαιρετικός φαλτσαριστό σουτ από δύσκολη γωνία.

Ο Jack Grealish είχε συμμετοχή σε επτά γκολ στη φετινή Premier League (3 γκολ, 4 ασίστ), τα περισσότερα από κάθε άλλον μέσο!

Η Villa δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες και θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Και όχι μόνο δεν ήρθε ποτέ το 0-2, αλλά ισοφαρίστηκε στο 42′ με αυτογκόλ του τερματοφύλακα της, Tom Heaton, μετά από προσπάθεια του Marcus Rashford.

Χάρηκαν για… 112 δευτερόλεπτα!
Όπως έγινε και στον αγώνα της προηγούμενης αγωνιστικής, η United μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή, χάρη σε ένα γκολ του Lindelof στο 64ο λεπτό.

Οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων δεν κράτησαν ούτε δυο λεπτά, αφού η Aston Villa ισοφάρισε σε 2-2 μόλις 112 δευτερόλεπτα μετά το γκολ του Σουηδού αμυντικού! Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.