Είχε γκολ, αλλά όχι νικητή!

December 1, 2019

Χορταστικό παιχνίδι στο “Carrow Road” ανάμεσα σε Norwich και Arsenal, με τέσσερα γκολ και αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα. Οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 2-2, έχοντας όμως αμφότερες καλές στιγμές για να πάρουν τη νίκη. Το αποτέλεσμα αυτό άφησε τους «κανονιέρηδες» για έκτο σερί παιχνίδι στην Premier League χωρίς «τρίποντο», ενώ οι γηπεδούχοι με τον ένα βαθμό παρέμειναν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Μπήκε δυνατά η ομάδα του Freddie Ljungberg, αλλά τα «καναρίνια» βρήκαν πρώτοι το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Teemu Pukki στο 21′ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας γκολ μετά από εννέα παιχνίδια το οποίο μεταφράζεται σε 773 αγωνιστικά λεπτά. Το προβάδισμα κράτησε όμως για οκτώ λεπτά, αφού ο Pierre-Emerick Aubameyang ισοφάρισε από τα έντεκα βήματα. Είχε προηγηθεί άστοχη εκτέλεση του, αλλά το VAR έδωσε επανάληψη λόγω παικτών της Norwich που πέρασαν στην περιοχή πριν το κτύπημα της μπάλας από τον επιθετικό της Arsenal.

Ξανά μπροστά στο σκορ πέρασαν όμως οι γηπεδούχοι, σκοράροντας με τον Todd Cantwell στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Με την έναρξη της επανάληψης κυνήγησαν εκ νέου την ισοφάριση οι «κανονιέρηδες» και την πέτυχαν στο 57′ με τον συνήθη ύποπτο, Aubameyang. Με το δεύτερο προσωπικό του στο παιχνίδι έφτασε τα δέκα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Ακολούθησαν καλές φάσεις για γκολ, κυρίως από τη Norwich, αλλά ο Leno πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις.

Wolves-Sheffield United 1-1
Συμβιβασμός στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα για την 14η αγωνιστική της Premier League. Η Wolves με τον ένα βαθμό ισοβαθμεί στην 5η θέση με την Tottenham, ενώ η Sheffield έμεινε στο -1 από τη σημερινή αντίπαλο της.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό (1:03) ο Lys Mousset και είναι το δεύτερο γρηγορότερο γκολ των «λεπίδων» στην Premier League, μετά από αυτό του Dane Whitehouse κόντρα στην Everton τον Αύγουστο του 1993. Η ισοφάριση ήρθε στο 64′ από τον Matt Doherty, που βρήκε δίχτυα με κεφαλιά σε ανυπεράσπιστη εστία. Ο Ιρλανδός αφιέρωσε το γκολ στην κόρη του πρώην συμπαίκτη του Benik Afobe που έφυγε από τη ζωή την Παρασκευή σε ηλικία δύο ετών.