Πέταξε δύο βαθμούς στο “St. James Park”

November 30, 2019

Προηγήθηκε δύο φορές, δέχθηκε ισάριθμες την ισοφάριση και έφυγε από την έδρα της Newcastle με τον ένα βαθμό η Manchester City. Με τις νέες απώλειες οι «πολίτες» έδειξαν για ακόμη μια φορά πως δεν βρίσκονται στο επίπεδο που των δύο προηγούμενων σεζόν και πλέον κινδυνεύουν να απομακρυνθούν περισσότερο από την κορυφή εάν η Liverpool κερδίσει σήμερα. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι ικανοποιημένος ο Pep Guardiola με την εμφάνιση των ποδοσφαιριστών του, οι οποίοι έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Και τις δύο φορές που η Man City πήρε προβάδισμα δεν το χάρηκε αρκετά, αφού στην πρώτη κράτησε τρία λεπτά και στη δεύτερη έξι. Ο Raheem Sterling μετά από αρκετές κόντρες στην περιοχή των αντιπάλων άνοιξε το σκορ στο 22′, με τον David Silva να του δίνει υπέροχη ασίστ. Ο αρχηγός της ομάδας συμμετείχε συνολικά σε 11 γκολ (πέτυχε πέντε, δημιούργησε έξι) κόντρα στις «καρακάξες» σε παιχνίδια της Premier League, περισσότερα από όσα με οποιοδήποτε άλλο αντίπαλο. Το γκολ της ισοφάρισης σημειώθηκε στο 25′ με σκόρερ τον Jetro Willems μετά από ασίστ του Miguel Almiron. Στην 24η συμμετοχή του στο πρωτάθλημα ο Παραγουανός μοίρασε την πρώτη του ασίστ στη διοργάνωση!

Δυσκολεύονταν στην επανάληψη να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα οι φιλοξενούμενοι, με τη λύση να δίνει ο Kevin De Bruyne στο 82′ μετά από απίστευτο σουτ εκτός περιοχής. Ένα εξίσου όμορφο γκολ επιτεύχθηκε το τελικό 2-2, με τον Jonjo Shelvey στο 88′ να είναι ο σκόρερ για τη Newcastle.